Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


+10
Buzalka
Goran89
Iva89
bobi_pasa
bla bla bla
PORTOS
big_girl
natasha
Jack
Mosa_ZAKON
14 posters

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    avatar
    Mosa_ZAKON


    Male Број на мислења : 146
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : Nesto mnogu cudno...
    Registration date : 2007-09-27

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Mosa_ZAKON Вто Окт 02, 2007 6:56 am

    Како што читате,така е и насловот...
    искрено ја се срамам што сум дел од оваа организација,бидејки не сум во можност да направам измени...без разлика колку и да се трудам,некој може тоа тотално да го смени,со само еден збор,или реченица..
    бев да се видам денес со организаторите,и што да видам...сообракјаот на возила си трае,колите си возат,автобуси поминуваат...засрамувачки,дури во 2 саат некако изблокиравме улиците,благодарение на некои субјекти...
    зборев со организаторот на неговото школо,и се договоривме утре пак да се слушнеме и да видиме што како за 4-ти..сепак го прашав,ако можеме некако да ургираме за да направиме некако далечните градови да можат со попуст или беспари да дојдат у ск...он ми рече не можеме ние овде да организираме а камоли надвор...нека се снајдат сами...две реченици кои тотално ми го нарушија моралот...сепак надежта последна умира...затоа ја решив сам да покренам иницијатива...затоа мора ние скопјани да се организираме...дали некој знае како можеме најефтино да поминеме со плакати... али тоа хитно ни треба,за денес да го завршиме... а исто така изјава во вестите не ќе биде лошо,со следнава содржина ..

    Сега не е време да ги полниме кафичите со пари
    Сега не е време да си лежиме мирно и убаво во нашите кревети
    СЕГА Е ВРЕМЕ ДА ДЕЛУВАМЕ...сепак потполна незаинтересираност...иако ја ке се обидам,исто така бев и решен да дадам изјава со таа порака...сепак џабе е ... доколку некој мисли дека ширам анти-морал слободно нека каже...ако некој мисли дека не ми е место на форумов онда уште сега ке си одам....
    ја до пред некоја година бев активен исто така во организациските води,и заради истите причини се откажав,потполна незаинтересираност...
    па колеги и колешки,едино ни остана 4 октомври...да се надеваме дека
    Spoiler:
    ке се појават на штрајк....
    толку од мене...
    поздрав МАКЕДОНИЈА...
    avatar
    Jack


    Male Број на мислења : 8
    Age : 34
    Град : Stip
    Хоби/занимање : ucenik
    Registration date : 2007-09-24

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Jack Вто Окт 02, 2007 7:05 am

    Celosno si vo pravo,samo najprvo obidete se skopjani da se organizirate dobro i da gi blokirate ulicite zatoa sto toa e od najgolemo znacenje, a nie od drugite gradovi ne znam kako ke se snajdeme so prevoz.
    natasha
    natasha


    Female Број на мислења : 15
    Age : 34
    Град : skopje
    Хоби/занимање : fotografija
    Registration date : 2007-09-25

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  natasha Вто Окт 02, 2007 7:14 am

    Strajkot(mislam bese 22sep.petok)bese do sega najdobro organiziran od site.Ne ja blokiravme samo ulicata pred ministerstvo,tuku i pred sobranie i pred vlada.Bukvalno gi blokiravme ulicite kade sto soobrakajot si tecese normalno.Zatoa dajte da organizirame ako ne nesto drugo takov strajk so tolkav broj na luge.Ako ne drugo barem da go poftorime toj strajk zatoa sto bese najjak.So toa ke gi pottikneme i drugite gradovi da dojdat vo sk.,zosto tie ja baraat nasata organiziranost
    avatar
    big_girl


    Female Број на мислења : 10
    Age : 34
    Град : Negotino
    Registration date : 2007-09-26

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  big_girl Вто Окт 02, 2007 7:25 am

    Ej dobro ti e toa deka ne se site maturanti zainteresirani kako sto treba.Treba site da se obedinime i da cekame na 4-ti da ni dadat odgovor od ministerstvoto,a dokolku toa ne go napravat togas na 5-ti bi bilo dobro da se soberime sto e mozno poveke ucenici od cela makedonija.Ama za toa da bide uspesno treba da se pusti nekoj blok na tv-na vesti.Isto taka toa sto ti e napisano dobro e samo da se dodade deka toa ke bide vistinskiot masoven strajk sto dolgo vreme go ocekuvavme.I toj blok da si ode od 4-ti posle 18h. Taka ke moze da go slusnat site maturanti i da se organiziraat,a so toa ke go najavime i strajkot.A za prevoz ke treba nie od dr gradovi da se snajdime i da se organizirame ili besplatno ili so popust.
    Pa edno ni ostanuva-DA CEKAME USTE 2 DENA I DA VIDIME DALI KE NI SE ODOBRAT BARANJATA ILI KE PRODOLZAT DA NE IGNORIRAAT!!!
    Zatoa sedete si vo vasite klupi BEZ NERVOZA
    Bar edno od toa ke bide Exclamation

    DON'T WORRY,BE HAPPY!!!
    avatar
    PORTOS


    Male Број на мислења : 9
    Age : 34
    Град : Negotino
    Хоби/занимање : sviram gitara
    Registration date : 2007-09-21

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  PORTOS Вто Окт 02, 2007 7:51 am

    Ja podrzuvam big_girl i ubavo veli.Da go pocekame odgovorot od ministerstvoto ida vidime sto ke bide.Znaci ako do 4ti ne ni odgovorat ili odgovorot bide negativen togas ili vo petok ili vo ponedelnik site zaedno cela Makedonija odime na generalen masoven strajk vo sk.E ako ne uspeeme da si obezbedime prevoz od drugite mesta togas ke strajkuvame vo gradot od kaj sto sme no vo sk da ima barem po eden pretstavnik od sekoj grad.Pozdrav od Negotino

    SAMO ZAEDNO MOZEME DA USPEEME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    avatar
    Mosa_ZAKON


    Male Број на мислења : 146
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : Nesto mnogu cudno...
    Registration date : 2007-09-27

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Mosa_ZAKON Вто Окт 02, 2007 8:42 am

    убаво кажано али сепак главното е увек во главниот град,искрено ја да бев од друг град,сепак ке пробав секој ден да дојдам у ск...али јбг тотална незаинтересираност...не можам да ги натерам,да ги присилам да дојдат на штрајкот,али сепак некои индивидуали ке си го добијат за нивните изјави и нивните лажни ветувања....
    ја за тоа лично ке се погрижам!
    ради некои имбецили који ги мрзи да седат и да се забавуваат пред министерство едно 2 саати...епа според мене болје е секој ден по 2саати да урлам и слично него 2-3 саата да полагам некоја си матура...
    сепак,ја ке побуричкам по старите тетратки,да зирнам само дали уште го имам материјалот (кој се содржи од тетратки,тетратки,тетратки и 1-2 скрипта...за 4 години и тоа... ) ... јбг се дешава, се е можно у МК!
    bla bla bla
    bla bla bla


    Female Број на мислења : 44
    Age : 34
    Град : tetovo
    Хоби/занимање : ucenik
    Registration date : 2007-09-20

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  bla bla bla Вто Окт 02, 2007 8:45 am

    KUMANOVO KE DOJDE NA 4ti... AMA SEGA STVARNO KE DOJDEME !!! skopjani nemojte da ne izneverite soberete se sto povekje... a i od drugite gradovi koj moze neka dojde vo sk a drugite neka dadat poddrska preku protesti vo svoite gradovi afro NE ZA DRZAVNATA MATURA!
    avatar
    Mosa_ZAKON


    Male Број на мислења : 146
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : Nesto mnogu cudno...
    Registration date : 2007-09-27

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Mosa_ZAKON Вто Окт 02, 2007 8:47 am

    утре ја лично ке организирам да дадам изјава или некој друг да даде...утре масовен штрајк.така да апелирам до сите скопјани...да,до сите скопјани..баталете ги креветите и кафињата...мора да штрајкуваме,да не сфатат сериозно...
    bla bla bla
    bla bla bla


    Female Број на мислења : 44
    Age : 34
    Град : tetovo
    Хоби/занимање : ucenik
    Registration date : 2007-09-20

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  bla bla bla Вто Окт 02, 2007 8:49 am

    samo me interesira dali veles pak ke dojde na 4ti bidejki nesto kako da bea razocarani posle 1vi... SEKOJA PODDRSKA E DOBREDOJDENA! afro
    avatar
    bobi_pasa


    Male Број на мислења : 45
    Age : 34
    Град : ohrid
    Хоби/занимање : rakomet
    Registration date : 2007-09-30

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  bobi_pasa Вто Окт 02, 2007 9:08 am

    site strajkuvame bez razlika kade vazno e da sme edinstveni i site



    ohrid se zalaga da obezbedi 7 avtobusi i se nadevame na uste 4 od struga ke vidime do utre so ke naprajme.ali bez razlika oh e makedonski grad i e so site
    avatar
    Iva89


    Female Број на мислења : 6
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : djabolebarenje
    Registration date : 2007-09-24

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Iva89 Вто Окт 02, 2007 11:03 am

    Ova deneska bese katastrofa. Nemase ni 200 dusi pred ministerstvo. Site bea ili na kafe ili doma. Stvarno neznam kako sakaat da ja odlozime maturata. So spienje doma ili... Sekoja cest za boris i ptt bidejki tie bea najbrojni denes. Ajde da bideme vo sto pogolem broj na 4ti zosto samo taka ke uspeeme da postigneme nesto.
    avatar
    Goran89


    Male Број на мислења : 64
    Age : 34
    Град : Veles
    Registration date : 2007-09-22

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Goran89 Вто Окт 02, 2007 12:11 pm

    Vladimir Cvetanovski напиша:samo me interesira dali veles pak ke dojde na 4ti bidejki nesto kako da bea razocarani posle 1vi... SEKOJA PODDRSKA E DOBREDOJDENA! afro

    Ќе размислиме дали ќе дојдеме . прво имавме проблеми со превозот. На железника втората група не не пуштија во воз , ни со групна карта. Ајде ние си извадивме карти со цел да дојдеме. и идеме у скопје и пред министерство дали 100 деца имаше. Сите си испоседнале по кафичи или се шетаат. Епа така не се протестира. Затоа ќе си ги згрееме столчињата и ќе се спремаме за матурата оти вака ако продолжиме знајте на прагот на воведување е.
    avatar
    Mosa_ZAKON


    Male Број на мислења : 146
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : Nesto mnogu cudno...
    Registration date : 2007-09-27

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Mosa_ZAKON Вто Окт 02, 2007 1:00 pm

    Goran89 напиша:
    Vladimir Cvetanovski напиша:samo me interesira dali veles pak ke dojde na 4ti bidejki nesto kako da bea razocarani posle 1vi... SEKOJA PODDRSKA E DOBREDOJDENA! afro

    Ќе размислиме дали ќе дојдеме . прво имавме проблеми со превозот. На железника втората група не не пуштија во воз , ни со групна карта. Ајде ние си извадивме карти со цел да дојдеме. и идеме у скопје и пред министерство дали 100 деца имаше. Сите си испоседнале по кафичи или се шетаат. Епа така не се протестира. Затоа ќе си ги згрееме столчињата и ќе се спремаме за матурата оти вака ако продолжиме знајте на прагот на воведување е.

    али види дечко,времето ни беше кнап,бидејки поради охридскиот договор,не се знаеше што и како,и многу субјекти и објекти се умешаа во работава,и ова искочи како трагикомична долготиражна драма...ако може така да се каже...сепак вие можете и кај вас да штрајкувате,нас битно ни е ,или ни беше скопје да се организира...ај утре ако се иде на школо ја ке организирам кај мене,бидејки доколку ние цело школо идеме,гарант и многу други школи ке не подржат...така беше пред 1недела,четвртокот и петокот...
    тогаш бевме масовно организирани,и немаше никакви мешања од страна,али тој договор кој наводно го склучила унијата,така се шират гласини а ние знаеме дека не е така...епа дозволивме други да не организирааат....други да давааат изјави за нас...епа како што викаш,сега ке си го загрееме столчето ... ако треба ке бутнам и печка под него (метафорички) clown
    avatar
    Goran89


    Male Број на мислења : 64
    Age : 34
    Град : Veles
    Registration date : 2007-09-22

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Goran89 Вто Окт 02, 2007 1:15 pm

    Ние протестирамена во нашиот град. Не одиме на настава. Исто и врз нас се врши притисок како и кај сите други средношколци али сепак не одиме на настава. Би требало и утре да не одиме на настава. Сепак може сте минеле низ низа драми но сепак и ние истото го поминавме. На железница бевме сопрени да тргнеме. Без никакво образложение не ни беше дадено во воз да се качиме, кога сепак железница знаеше дека ќе одиме во Скопје. Првата група отиде во СК сабајлето и немало проблеми а после откога се виде дека многу од Велес тргааат за Ск не сопера. Не не пуштија во воз, не даваа ни групна карта. Дојде едне воз и немаа време да изреагираат и влеговме набрзина. Се обидоа да не симнат - но не им успеа. Дојде и полиција во вози и не убедуваше да се симнеме. Дури потоа дојда кондуктери демек сеа можело да се вади групна карта под притоисок на другите патници бидејќи возот 20 минути не тргна а другите патници стануваа нервозни и бараа да се тргне. Затоа дадоа групна карта и сепак се снајдовме. Дадовме и од наш џеб пари само за да стигнеме. А кога дојдовме во Ск ја видовме скопската дневна шема на седење по кафичи и 100- тина како протестираат.
    Нема врска ние продолжуваме понатаму во нашиот град, но сега Велес ќе биде меѓу последните градови за подржка на протест во Скопје.
    avatar
    Buzalka


    Male Број на мислења : 4
    Age : 34
    Град : Veles
    Хоби/занимање : Kick Boxing
    Registration date : 2007-09-20

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Buzalka Вто Окт 02, 2007 1:17 pm

    Vladimir Cvetanovski напиша:samo me interesira dali veles pak ke dojde na 4ti bidejki nesto kako da bea razocarani posle 1vi... SEKOJA PODDRSKA E DOBREDOJDENA! afro
    VELES IDE NA 4ti 99,9% KAZETE KOGA TOCNO KE SE SOBIRAME DA ZNAEME DA SE DOGOVORIME TUKA....
    avatar
    Stefanm


    Male Број на мислења : 31
    Age : 35
    Град : Скопје
    Хоби/занимање : Кошарка
    Registration date : 2007-09-26

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Stefanm Вто Окт 02, 2007 1:23 pm

    Денес бев и јас на штрајк како и другиве денови до сега, ама пак тапа ништо, никој нема ептен слабо со луѓе. За утре што праиме ќе има пак штрајк или не? Ако вака не идат луѓе на штрајк боље да бојкотираме настава, вака нема да не сфатат сериозно 100%
    avatar
    *sandra*


    Female Број на мислења : 42
    Age : 34
    Град : delcevo
    Хоби/занимање : ucenik
    Registration date : 2007-09-25

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  *sandra* Вто Окт 02, 2007 1:26 pm

    delcevo ide na 4-ti za sk. obavezno se snajdovme so prevoz kazete mi samo vo kolu saat ke pocne
    Dj_Madness
    Dj_Madness


    Male Број на мислења : 61
    Age : 34
    Град : Велес
    Хоби/занимање : ...
    Registration date : 2007-09-21

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Dj_Madness Вто Окт 02, 2007 4:02 pm

    Знаете и самите дека гадно не зае*авте со тоа доаѓање во Скопје во понеделникот.Ние првата група дојдовме порано и ве чекавме 1 саат да се организира и да се почне.Седевме докај 2.30 и после за 5 минути бројката пред министерството се преполови.Сите почнаа да си одат.Највеќе ме изнервира што имаше скопјани што само ќе поминеа и ќе фанеа накај плоштад.Работава беше-дојдов,видов и си отидов.Сега навистина Велес ќе се изјасни последен за идењето.Само доколку бидеме сигурни идеме.Ја ќе направам максимални напори што поубаво да се организираат школите од тука.Но знајде дека доколку и во четврток биде ѓон ја немате веќе мојата поддршка.И минатиот понеделник ме издувавте и предминатиот(кога дојдов со само 30 а немаше никој пред министерство).Не сте свесни какви притисоци имаме од тука.Но сепак ја имате мојата поддшка и овој пат.Немам веќе живци да се расправам со секого и за се и сешто.
    Дајте скопјани организирајте се убаво.Направете известувања што ќе поминат до секој ученик.Само вие можете да направите голема бројка,а па камоли и од другиве градови ако дојдеме.
    Еве како што кажа Бузалката,верувам дека гимназијалциве(а и другите школи)пак ќе се собереме и би дошле во СК,ама немојте и овој пат да биде издишана ситуацијава оти Велес го губите како што стои расположениево тука.
    Поздрав.Се надевам дека се гледаме во четврток ако е решено за тогаш
    avatar
    Mosa_ZAKON


    Male Број на мислења : 146
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : Nesto mnogu cudno...
    Registration date : 2007-09-27

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Mosa_ZAKON Вто Окт 02, 2007 4:23 pm

    сето тоа што го кажа е точно,но не можеме ние да ги натераме децава да доагаат на штрајк,мислам апсурдно е тоа...
    ако треба ке им се заканиме со пиштол,и со се друго,али џабе,се прават некои фраери дека искочиле два три пати у некој кафич...о море ја уште од 5 одделение ја вртевме фората во парк,некои деца уште не ни знаеа кај се наога парк... заедно со домците,комитите и тако далје...али не ми се зборува,а и не е некоја работа за фалење...али ако се прават фраери од 2-3 излагања,онда морам да ги спуштам на земја...

    сепак онтопик,немам повеќе ништо да кажам во наша корист,све е веке видено и кажано...искрено ни треба некој воџа (лидер) ...
    имам ја у школо една таква,која кога ке списне има и оро да играат децава...али и она изгуби интерес,бидејки сите почнаа да се губат по кафичиве...тотална (масовна) незаинтересираност./..толку од мене,се слушаме утре...па ке видиме што како....сепак велам и апелирам за нашето подобро утро....девувајте!
    PlayBoy
    PlayBoy


    Male Број на мислења : 164
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : :)
    Registration date : 2007-09-20

    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  PlayBoy Вто Окт 02, 2007 7:28 pm

    Mosa_ZAKON напиша:сето тоа што го кажа е точно,но не можеме ние да ги натераме децава да доагаат на штрајк,мислам апсурдно е тоа...
    ако треба ке им се заканиме со пиштол,и со се друго,али џабе,се прават некои фраери дека искочиле два три пати у некој кафич...о море ја уште од 5 одделение ја вртевме фората во парк,некои деца уште не ни знаеа кај се наога парк... заедно со домците,комитите и тако далје...али не ми се зборува,а и не е некоја работа за фалење...али ако се прават фраери од 2-3 излагања,онда морам да ги спуштам на земја...

    сепак онтопик,немам повеќе ништо да кажам во наша корист,све е веке видено и кажано...искрено ни треба некој воџа (лидер) ...
    имам ја у школо една таква,која кога ке списне има и оро да играат децава...али и она изгуби интерес,бидејки сите почнаа да се губат по кафичиве...тотална (масовна) незаинтересираност./..толку од мене,се слушаме утре...па ке видиме што како....сепак велам и апелирам за нашето подобро утро....девувајте!


    hih Smile brat ne e samo gorde.. tuka e i dragana od 7mica i dragana od 5ka ili seska neznam koj drug.. jas naprimer od 12ka i drugi ima Wink nego nemozes so sila nikoj da nateras imas pravo zatoa neka pocnat pokasno strajkovite... poise deca ke dojdat u skolo i ke ima poise narod za strajk... a tie so ne strajkuvaat i so idat na kafe... LoL neznam so da se prevzeme za nif.. :/

    Sponsored content


    МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ! Empty Re: МАСОВНА НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ!

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Пон Мај 20, 2024 9:43 am