Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


+2
NIRVANA
makijaveli
6 posters

    Dajte da go promenime konceptot na maturata

    avatar
    makijaveli


    Male Број на мислења : 7
    Age : 35
    Град : radovis
    Хоби/занимање : NGO
    Registration date : 2007-09-24

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  makijaveli Пет Фед 08, 2008 11:26 am

    Drugari i drugarki dozvolete da Vi objasnam deka navistina ukinuvanjeto na maturata e reci si nevozmozno. Maturata e nesto sto navistna postoi, i koga togas ke mora da se primeni i vo Makedonija. Jas bev eden od glavnite organizatori na protestite vo eden grad vo istocna Makedonija. Ako ne se lazam ostana istiot koncept koj sto bese i za nas (zadolzitelen del, izboren del i proektna aktivnost).
    Smetam deka maturata treba da postoi na sledniov nacin:
    1.Zadolzitelno majcin jazik
    2.1.Izbor na bilo koj eden predmet za onie sto ne sakaat da prodolzat na visoko obrazovanie.
    2.2Izbor na najmalku 2 predmeti ( vo nasoka na ona sto se bara na fakultetot) na onie sto sakaat da go prodolzat obrazovanieto.
    Ucenicite ke moze da polagaat i poveke predmeti odnosno kolku sakaat ( so ovaa bi se ovozmozilo dokolku padnat na nekoj da mozat pak da pominat zosto polozile drugi) a so toa ke se postigne cela mobilnost od bilo koja nasoka vo sredno za vo bilo koj fakultet.
    Drugo bitno e toa sto dokolku sega polagate samo eden predmet i se predomislite posle nekoja godina da go prodolzite obrazovanieto ke moze da polagate uste eden predmet.
    Ovoj koncept postoi vo stvarnosta vo edna drzava clenka na evropskata unija. Za dopolnitelni prasanja slobodno kontaktirajte me zosto navistina ne sakam vakvi glupavi zakoni....
    NIRVANA
    NIRVANA


    Male Број на мислења : 97
    Age : 35
    Град : Ohrid-struga
    Хоби/занимање : Muzika-gitara
    Registration date : 2007-09-15

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  NIRVANA Пет Фед 08, 2008 11:47 am

    I jas se slozuvam so tebe deka maturata da se odlozi za ova godina e mnogu tesko (iako imame navistina jaki argumenti). No sepak treba na nekoj nacin da se borime barem za olesnuvanje.
    avatar
    makijaveli


    Male Број на мислења : 7
    Age : 35
    Град : radovis
    Хоби/занимање : NGO
    Registration date : 2007-09-24

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  makijaveli Пет Фед 08, 2008 11:52 am

    NIRVANA напиша:I jas se slozuvam so tebe deka maturata da se odlozi za ova godina e mnogu tesko (iako imame navistina jaki argumenti). No sepak treba na nekoj nacin da se borime barem za olesnuvanje.


    Milo mi e sto me podrzuvas i zatoa se nadevam deka site ke ja sogledaat malku podobro realnosta i ke se obidinat vo eden edinstven stav,a toa sekako e da se olesni konceptot.Zosto ne moze edna da baraat ukinuvanje a drugi promena.
    avatar
    ViRuS4e


    Male Број на мислења : 46
    Age : 34
    Град : BITOLA
    Хоби/занимање : nemam :)
    Registration date : 2007-10-05

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  ViRuS4e Нед Фед 10, 2008 3:47 am

    abe ubo vie dvajcata so se soglasuvate znajte so i jas ke bidam na vasa strana AMA PRVO DA MI GI KUPITE SITE MATRIJALI OD 1 DO 3 ZA UCENJE. oti jas ako znaev deka ke polagam matura ke gi cuvav niv da se spremam. taka da [/b]NE SMEJ DA IMA MATURA!!!!
    NIRVANA
    NIRVANA


    Male Број на мислења : 97
    Age : 35
    Град : Ohrid-struga
    Хоби/занимање : Muzika-gitara
    Registration date : 2007-09-15

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  NIRVANA Нед Фед 10, 2008 5:00 am

    Ne sakam da mislite deka jas sum za maturata, znam deka mnogu loso ne zafrknaa, no mislam deka treba malku da sme realni. Ministerstvoto ne veruvam deka ke popusti, bidejki tie se pomokni. No toa ne znaci deka nie treba da popustime, normalno deka treba da dejstvuvame. Barem na krajot da dobieme olesnuvanje.
    Eli
    Eli


    Female Број на мислења : 37
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : slusanje muzika i dremenje na net
    Registration date : 2007-09-14

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Eli Нед Фед 10, 2008 3:26 pm

    Fakt e deka nema da popustat..ama barem da probame da ni ja olesnat,niso ne gubime so toa so ke probame taka?? pa so bide bide..da se nadevame na pozitiven rezultat Smile
    avatar
    ViRuS4e


    Male Број на мислења : 46
    Age : 34
    Град : BITOLA
    Хоби/занимање : nemam :)
    Registration date : 2007-10-05

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  ViRuS4e Нед Фед 10, 2008 3:53 pm

    vie 2ta ste PRODADENI DUSI!!! gazolizaci ne ni trebaat takvi na ovaj forum! za olesnuvanje na matura naprajte drug forum! od vakvi kako vas tonime!!!
    avatar
    makijaveli


    Male Број на мислења : 7
    Age : 35
    Град : radovis
    Хоби/занимање : NGO
    Registration date : 2007-09-24

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  makijaveli Пон Фед 11, 2008 2:51 pm

    ViRuS4e напиша:vie 2ta ste PRODADENI DUSI!!! gazolizaci ne ni trebaat takvi na ovaj forum! za olesnuvanje na matura naprajte drug forum! od vakvi kako vas tonime!!!

    Se dodeka postojat takvi sto se so glavata niz zid nema da imame nikakvi konstruktivni razgovori i uste mnogu ke ima vakvi blamiranja pred ministerstvoto
    avatar
    ViRuS4e


    Male Број на мислења : 46
    Age : 34
    Град : BITOLA
    Хоби/занимање : nemam :)
    Registration date : 2007-10-05

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  ViRuS4e Пон Фед 11, 2008 5:14 pm

    znajs mozi vo pravo si ti. i jas ne znam so si go ebavam mozokot so ova maturata! so saka neka bidi preku k** mi e se. nosete se u 3 pi**e mate**ne
    Eli
    Eli


    Female Број на мислења : 37
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : slusanje muzika i dremenje na net
    Registration date : 2007-09-14

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Eli Вто Фед 12, 2008 12:21 pm

    Aj ne vregajte bezveza..ja najsrekna bi bila da se ukine maturata ama ako malce go uklucime mozokot,ke uvidime deka toa veke skoro i ne e mozno..tolku pari se ulozile u toa,pa sea da im propadnat tuku taka nema da dozvolat..zborot mi e ako veke zapnale da ne ja ukinat,togas pa zaso da ne ja olesnat,bar da si pomineme polesno..a so vasite navredi samo si go pokazuvate vospitanieto..a inace poveketo so se na forumov sigurno ne se zatoa so sakaat da polagaat matura..oni se zafateni so ucenje Very Happy Very Happy
    avatar
    ViRuS4e


    Male Број на мислења : 46
    Age : 34
    Град : BITOLA
    Хоби/занимање : nemam :)
    Registration date : 2007-10-05

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  ViRuS4e Сре Фед 13, 2008 3:59 am

    ELI odi frli se i ne dosadvaj poke! FU Evil or Very Mad
    Eli
    Eli


    Female Број на мислења : 37
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : slusanje muzika i dremenje na net
    Registration date : 2007-09-14

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Eli Сре Фед 13, 2008 7:09 am

    ViRuS4e напиша:ELI odi frli se i ne dosadvaj poke! FU Evil or Very Mad

    Ej aj ne mi kazuvaj so da praam coece jasno??Ako si tolku pameten dojdi ovde u Skopje i strajkuvaj da te vidam,cim se dzilitis tolku..Denes site bevme izlezeni na strajk..mrznevme i so dobivme?? niso osven da obrabotuvame casovi u sabota..a ti koga ke izlezes da strajkuvas javi ni se..I frli se ti bolje pred mene.. Mad ...da te vidime na delo,a ne da zboris samo..I use ednas da povtoram ne sum ja za matura..JASNO LI TI E NEPISMEN EDEN!!!!!!!!!!!
    avatar
    Helloboy


    Male Број на мислења : 51
    Age : 35
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : Igranje
    Registration date : 2007-09-24

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Helloboy Сре Фед 13, 2008 7:16 am

    Isto i denes JBt izleze.Za utre kolku sto slusnav clen od I.O> sto uci vo jbt utre se najavuva generalen strajk i se molat site ocenici da izlezat pred ministerstvo.
    avatar
    Skof


    Male Број на мислења : 31
    Age : 34
    Град : skopje
    Хоби/занимање : sve
    Registration date : 2007-09-16

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Skof Сре Фед 13, 2008 10:41 am

    da ke ima STRAJK vo 11 saat OBAVEZNO
    avatar
    Helloboy


    Male Број на мислења : 51
    Age : 35
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : Igranje
    Registration date : 2007-09-24

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Helloboy Сре Фед 13, 2008 11:14 am

    Skof напиша:da ke ima STRAJK vo 11 saat OBAVEZNO
    ok
    Eli
    Eli


    Female Број на мислења : 37
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : slusanje muzika i dremenje na net
    Registration date : 2007-09-14

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Eli Чет Фед 14, 2008 9:19 am

    Abe u petok ima li strajk??Ako ima u kolku saat..bar da se sobereme site,za denes ne znaea site deka e u 11 i ne dojdoa..
    avatar
    Skof


    Male Број на мислења : 31
    Age : 34
    Град : skopje
    Хоби/занимање : sve
    Registration date : 2007-09-16

    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Skof Чет Фед 14, 2008 2:49 pm

    da vo petok ima strajk vo 1 saat

    Sponsored content


    Dajte da go promenime konceptot na maturata Empty Re: Dajte da go promenime konceptot na maturata

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Чет Мај 09, 2024 4:07 pm