Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


+3
Mace
NIRVANA
Pinacolada
7 posters

    Oрганизација катастрофа!

    avatar
    Pinacolada


    Female Број на мислења : 108
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : *****
    Registration date : 2007-09-17

    Oрганизација катастрофа! Empty Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Pinacolada Пон Фед 18, 2008 4:34 pm

    Во моментот како што стојат работите само губиме и тонеме....
    Што бидна со уставниот суд?

    И покрај 100-те најави за генерален штрајк, ниеднаш не се случи такво нешто.Ниеднаш не беа организирани сите матуранти од земјава да дојдат да го искажат своето незадоволство, цврсто да истраат во своите барања и да издржат до крај.По се изгледа и дека такво нешто нема шанси да се случи...Дел од претставниците во иницијативниот одбор се повлекоа, некои ученици кренаа раце, други се исплашени дека ќе добијат кец, дека нема да слават матура (ако не сте умни нема чоколадо) итн!

    Земајќи го в предвид тоа дека едно училиште неможе да биде доследно и сложно, неможе да бидат ни сите во Македонија.Едноставно нели организираноста е 0.Па земете пример од останатите масовни протести (пр. како се организира и актуелизира протестот за името на нашата земја од невладина организација), како се масовизираат и успеваат.Нас кога ќе не прашаат зошто штрајкуваме се кезиме и викаме "па незнам,не ни се иде у школо" или даваме различни искази како на пример "сакаме да полагаме ама олеснето","не треба да полагаме","треба да полагаме ама само 2-3 предмети" и сл.
    Епа драги мои така неможе! Затоа не ни успева ништо,не сме единствени, а за постигнување на некаква цел треба да бидеме ЕДНО!

    Очигледно дека само 2% од матурантите знаат зошто не треба да се полага матурата оваа година и знаат со факти и аргументи да го одбранат тоа мислење, а на останатите секако им е поважно кафето.
    Еее...фали пропаганда (ако може така да се нарече). До секој матурант треба да стигнат образложенијата зошто сме против матурата и зошто треба да сме единствени и цврсти во сите искази. Ама нема такви што ќе се нафатат активно да ја шират "пропагандата",на сите им е страв.
    Затоа ништо нема да направиме...залудно си трупаме часови за обработување (тие малкуте што одиме да се мрзнеме) и ќе си ја пасеме тревата како што ќе ни кажат!
    NIRVANA
    NIRVANA


    Male Број на мислења : 97
    Age : 35
    Град : Ohrid-struga
    Хоби/занимање : Muzika-gitara
    Registration date : 2007-09-15

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  NIRVANA Пон Фед 18, 2008 7:00 pm

    100% se slozuvam so tebe. Zalno e sto gledam deka mnogu mal del od maturantite znae zosto strajkuva ili voopsto se obiduva da strajkuva. Se desavat i da se skaram so nekoi drugari koi edinstveno mislat da gubat casovi. Nikoj ne saka da misli za idninata, za niv povazno e da se gubat casovi, da se odi na kafe i razni gluposti. I na krajot pak ostanuvame krivi nie nekolku dusi krivi deka sme bile organizatori. A mislam deka i IO treba malku poaktivno da se interesira so nastanite. uste od septemvri gi istrazuvame zakonite, naogame dupki deka so drzavnata matura se krsi zakonot za obrazovanie, i so meseci se veli deka ke odime do ustaven sud, no nisto novo vo vrska so ova tema. ako navistina sakame da ne polagame matura togas morame na nekoj nacin veke da dejstvuvame, no zal mi e toa sto veke izgleda e kasno. sepak nadezta posledna umira. no so vakva mladina ne znam dali treba da imame i nadez.
    Mace
    Mace


    Female Број на мислења : 173
    Age : 34
    Град : Ohrid
    Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
    Registration date : 2007-09-21

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Mace Вто Фед 19, 2008 3:01 am

    Jas samo mozam da kazam deka site nekako neseriozno gledaat na maturava....Se e prosledeno so strav megu maturantite,pritisoci vrz niv a i mal inaet.Nekoi neznam zosto ne sakaat da izleguvaat na strajkovi, velat deka se e za dzabe,ama ne vervam deka toa tie go mislat.Ovdeka ima nesto mn podlaboko....nekoj jak pritisok..neznam.AMA ZNAM DEKA AKO SAKAME NESTO DA POSTIGNEME TREBA SITE DA SE ANGAZIRAME....Vo drugive gradovi mnogu e slaba organiziranosta...zatoa mislam deka skopjani da se potrudat da napravat nesto so sto bi gi pottiknale drugive gradovi....vaka ne odi ic.
    avatar
    Pinacolada


    Female Број на мислења : 108
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : *****
    Registration date : 2007-09-17

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Pinacolada Вто Фед 19, 2008 3:41 am

    Nisto decki, koga sme neseriozni znaci deka si ja prifakame manipulacijata i ke si polagame kako sto ke ni kazat oni!
    Namerno nikoj ne dava izjavi od ministerstvo i ne dozvoluvaat pregovori, zatoa sto sami ke si se povleceme i ke si legneme na brasnoto poradi nivnoto molcenje.Se e toa odnapred osmislena taktika na pametnjakovicite od MON samo retko koj ja razbira za zal.Ako site do eden izlezat na protest ke bide drugo ama izgleda toa e nevozmozna misija.

    Fakajte si knigite,kupete si priracnici za drzavna matura po makedonski (ima duri 2) i za matematika (dopolnitelen trosok...ama toa e...), a po angliski malku ke se pomacite od site mozni ucebnici sto se vlezeni vo programa da si podcitnete zatoa sto za toj predmet i za drugite jazici nema priracnici i taka...
    Mace
    Mace


    Female Број на мислења : 173
    Age : 34
    Град : Ohrid
    Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
    Registration date : 2007-09-21

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Mace Вто Фед 19, 2008 4:00 am

    Pinacolada напиша:Nisto decki, koga sme neseriozni znaci deka si ja prifakame manipulacijata i ke si polagame kako sto ke ni kazat oni!
    Namerno nikoj ne dava izjavi od ministerstvo i ne dozvoluvaat pregovori, zatoa sto sami ke si se povleceme i ke si legneme na brasnoto poradi nivnoto molcenje.Se e toa odnapred osmislena taktika na pametnjakovicite od MON samo retko koj ja razbira za zal.Ako site do eden izlezat na protest ke bide drugo ama izgleda toa e nevozmozna misija.

    Fakajte si knigite,kupete si priracnici za drzavna matura po makedonski (ima duri 2) i za matematika (dopolnitelen trosok...ama toa e...), a po angliski malku ke se pomacite od site mozni ucebnici sto se vlezeni vo programa da si podcitnete zatoa sto za toj predmet i za drugite jazici nema priracnici i taka...
    Daj be ne zezaj!Treba da ostanime OPTIMISTICKI .aman...ako site vaka pocnat kako tebe nisto ne prajme.Dajte da se obidime...NISTO NEMA DA IZGUBIME,samo mozime da DOBIEME....dajte be bidete od akcija.Ajde site napred...da napravime nesto! lol!
    avatar
    Pinacolada


    Female Број на мислења : 108
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : *****
    Registration date : 2007-09-17

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Pinacolada Вто Фед 19, 2008 4:08 am

    Nemam kade da go gledam optimizmot, a sekako do pred skoro seuste mislev deka ke uspeeme da izdejstvuvame nesto, ama nie ni pola cekor ne napravivme napred vo ostvaruvanjeto na nasite celi uste od pocetokot.

    Vremeto e kratko veke, a skoro site so mal prst ne mrdaat.
    Mace
    Mace


    Female Број на мислења : 173
    Age : 34
    Град : Ohrid
    Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
    Registration date : 2007-09-21

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Mace Вто Фед 19, 2008 4:19 am

    Pinacolada напиша:Nemam kade da go gledam optimizmot, a sekako do pred skoro seuste mislev deka ke uspeeme da izdejstvuvame nesto, ama nie ni pola cekor ne napravivme napred vo ostvaruvanjeto na nasite celi uste od pocetokot.

    Vremeto e kratko veke, a skoro site so mal prst ne mrdaat.
    vo pravo si ama...treba da istaeme...da sme optimisti
    avatar
    Pinacolada


    Female Број на мислења : 108
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : *****
    Registration date : 2007-09-17

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Pinacolada Вто Фед 19, 2008 7:34 am

    Tаман и по весници од "убаво", "поубаво" пишуваат за нашиот штрајк.
    Се е во наша "полза".СРАМОТА!!!

    http://vecer.com.mk/?ItemID=396B75D43DC56A4090DD762982A9FA3C

    http://utrinski.com.mk/?ItemID=79854DDF83C5944A85FB7475F546FA49
    Eli
    Eli


    Female Број на мислења : 37
    Age : 34
    Град : Skopje
    Хоби/занимање : slusanje muzika i dremenje na net
    Registration date : 2007-09-14

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Eli Вто Фед 19, 2008 7:55 am

    Pinacolada напиша:Во моментот како што стојат работите само губиме и тонеме....
    Што бидна со уставниот суд?

    И покрај 100-те најави за генерален штрајк, ниеднаш не се случи такво нешто.Ниеднаш не беа организирани сите матуранти од земјава да дојдат да го искажат своето незадоволство, цврсто да истраат во своите барања и да издржат до крај.По се изгледа и дека такво нешто нема шанси да се случи...Дел од претставниците во иницијативниот одбор се повлекоа, некои ученици кренаа раце, други се исплашени дека ќе добијат кец, дека нема да слават матура (ако не сте умни нема чоколадо) итн!

    Земајќи го в предвид тоа дека едно училиште неможе да биде доследно и сложно, неможе да бидат ни сите во Македонија.Едноставно нели организираноста е 0.Па земете пример од останатите масовни протести (пр. како се организира и актуелизира протестот за името на нашата земја од невладина организација), како се масовизираат и успеваат.Нас кога ќе не прашаат зошто штрајкуваме се кезиме и викаме "па незнам,не ни се иде у школо" или даваме различни искази како на пример "сакаме да полагаме ама олеснето","не треба да полагаме","треба да полагаме ама само 2-3 предмети" и сл.
    Епа драги мои така неможе! Затоа не ни успева ништо,не сме единствени, а за постигнување на некаква цел треба да бидеме ЕДНО!

    Очигледно дека само 2% од матурантите знаат зошто не треба да се полага матурата оваа година и знаат со факти и аргументи да го одбранат тоа мислење, а на останатите секако им е поважно кафето.
    Еее...фали пропаганда (ако може така да се нарече). До секој матурант треба да стигнат образложенијата зошто сме против матурата и зошто треба да сме единствени и цврсти во сите искази. Ама нема такви што ќе се нафатат активно да ја шират "пропагандата",на сите им е страв.
    Затоа ништо нема да направиме...залудно си трупаме часови за обработување (тие малкуте што одиме да се мрзнеме) и ќе си ја пасеме тревата како што ќе ни кажат!

    Srce moe,se gleda deka si bila precedatel u osnovno!! Very Happy
    Ja ti vikam da izlezes tamu i da daes izjava ti koa ne me slusas..te biva..
    ps.znaes deka se soglasuvam so se napisano,a posebno za priracnicite dragi,mili so koi si praat BIZNIS Laughing
    ВОЈВОДАТА
    ВОЈВОДАТА


    Male Број на мислења : 209
    Age : 78
    Град : ТЕТОВО
    Хоби/занимање : РЕВОЛУЦИОНЕР!
    Registration date : 2007-09-13

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  ВОЈВОДАТА Сре Фед 20, 2008 2:26 am

    BE KAKVA POMOS TRAZITE OD SUDOVI KOGA I TIE STRAJKUVAAT Very Happy Very Happy
    avatar
    pLAVo


    Male Број на мислења : 35
    Age : 35
    Град : Kumanovo
    Хоби/занимање : Site vidovi umetnost
    Registration date : 2007-09-18

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  pLAVo Сре Фед 20, 2008 3:14 am

    Епа братчики!

    Место туј да седите по цел дн на форум, ангажирајте се куде вас у Скопје тамо у Ваши школе!

    Скопје има преко 10 средњи како ја што знам, па и повише а СКОПЈЕ У ПРОТЕСТИ И ШТРАЈКОВИ: НИГДЕ ГА НЕМА!

    Сви градови чекав на Вас!!!

    Дај размрдајте се, ако искочив СВИ Скопјани ја гарантирам дека и СВИ ГРАДОВИ ЌЕ ДОЈДЕВ!

    Е такој да си знаете...


    Последната промена е направена од pLAVo на Сре Фед 20, 2008 3:16 am. Мислењето е променето 1 пати
    avatar
    ViRuS4e


    Male Број на мислења : 46
    Age : 34
    Град : BITOLA
    Хоби/занимање : nemam :)
    Registration date : 2007-10-05

    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  ViRuS4e Сре Фед 20, 2008 8:49 am

    ВОЈВОДАТА напиша:BE KAKVA POMOS TRAZITE OD SUDOVI KOGA I TIE STRAJKUVAAT Very Happy Very Happy

    ABE VO PRAVO SI!!!! I TIE NE ZNAT KAJ MU E GLATA GI BOLI DA NE RECAM SO ZA NAS Very Happy NIE SME PROMASENA GENERACIJA. . . AMA SEPAK NE SE DAVAMEEEEEEEEEE Very Happy

    Sponsored content


    Oрганизација катастрофа! Empty Re: Oрганизација катастрофа!

    Пишување  Sponsored content


      Сега е точно Пет Мај 10, 2024 2:37 pm