Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


5 posters

    Матура

    avatar
    zarko111


    Male Број на мислења : 1
    Age : 34
    Град : Bitola
    Хоби/занимање : humanizam
    Registration date : 2008-03-01

    Матура Empty Матура

    Пишување  zarko111 Саб Мар 01, 2008 11:58 am

    Во врска со матурата има многу да се каже. За тоа со организираноста ама веќе незнам што да кажам. Сите сме соочени со истите проблеми и сега ова последново писмо што сум го добил значењето му е ужас. Како прво, никако не смееме да дозволиме никаква бедна матура од типот ѓоа европа што ни ја налагала во нашите училишта, не барем засега кога се е во најголем хаос. Тоа што подигате морал од типот VIVA LA REVOLUTIA е донекаде добро но страмно е зашто останавме без наши пароли. Е сега ако ве интересира зошто да не полагаме по ѓјаволите, е причината што сите треба да сфатите еднаш дека да ни ја олеснат матурата нема шанси. Штом од извори на влада и министерства излегоја гласините дека средствата се веќе потрошени, тоа значи дека све е веќе испечатено а ако не и запечатено во пликовите кои ние ќе ги отвараме. Затоа јас сум поминал ноќи неспани размислувајки за ова, и навистина единствена алтернатива нас, на нашата генерација како опција ни останаја штрајковите и силните протести кои како притисок врз министерството, ке придонесат до прекин на процесот за матура од типот кој од годинава се нафрлија да ни го наметнат. Само со протести кои се досега невидени за господата во костуми кои повеќето од времето го врват надвор од своите канцеларии, ќе постигнеме нешто што ќе е успех за нашата генерација. Замислете ја само таа моќ што лежи во гласот на мнозинството, замислете ја само смелоста да им застанеш и им плукаш директно во нивните устрани листови кои наводно ќе ја проверат нашата зрелост и спремност за во иднина. И замислете ја само сликата кога повеќе од половината (тие добри 60%) кои не положиле на матурата ќе останат на улица со прстот во рака зашто неписмените кои стојат во министерството и ќе контрираат на ослабените и онака онеписменети средношколци каков што сум и јас. Послем сето она осирумашување на школството кое за скршен денар си го продадовме, американците замислете ни го најдоја чарето. Ни го донесоја дебилното а почнаа да го применуваат нашето школство веровали али не. И сега значи, имаме Амаричка програма за организација на наставата, Македонски учебници, и Европска матура; значи Абоминација што на било која монетарно-зависна но паметна држава да им го понудиш, ќе ти ги удрат клоците во газот.
    Ви благодарам.....
    avatar
    ViRuS4e


    Male Број на мислења : 46
    Age : 34
    Град : BITOLA
    Хоби/занимање : nemam :)
    Registration date : 2007-10-05

    Матура Empty Re: Матура

    Пишување  ViRuS4e Сре Мар 05, 2008 2:09 pm

    zakon dzver si nema labavo!!!!! ama ko ke ja vidam realnosta.... kako beshe do sega so protestite mozam da predvidam i kako ke bidi.... mozev jas da odam pred opstina da si go ebavam mozokot 3 saati... drugite ne mozea, pa si odea na kafe i slicno. epa sega jas poke ne planiram da protestiram posto nekam da ucam posle 20 maj epa sea... ustaven sud Very Happy i Gospod so nas neka e! ve sakam site! (ne bas site ali jbg) Razz
    avatar
    Yo Blow


    Male Број на мислења : 9
    Age : 34
    Град : Gevgelija
    Хоби/занимање : Srednoskolec
    Registration date : 2007-09-19

    Матура Empty Re: Матура

    Пишување  Yo Blow Чет Мар 06, 2008 9:48 am

    и кога треба да ни ја кажат одлуката од уставниот суд?
    знае некој?
    NIRVANA
    NIRVANA


    Male Број на мислења : 97
    Age : 35
    Град : Ohrid-struga
    Хоби/занимање : Muzika-gitara
    Registration date : 2007-09-15

    Матура Empty Re: Матура

    Пишување  NIRVANA Чет Мар 06, 2008 10:53 am

    Deneska vo utrinski vesnik procitav deka ustavniot sud ke se trudel odgovorot da go soopsti najkasno kon krajot na April.
    avatar
    Yo Blow


    Male Број на мислења : 9
    Age : 34
    Град : Gevgelija
    Хоби/занимање : Srednoskolec
    Registration date : 2007-09-19

    Матура Empty Re: Матура

    Пишување  Yo Blow Пет Мар 07, 2008 11:08 am

    е многу рано. треба да кажат оваа недела а не кон крајот на април
    MegaBabe
    MegaBabe


    Female Број на мислења : 24
    Age : 35
    Град : kumanovo
    Хоби/занимање : muzika,citanje,net,shopping
    Registration date : 2008-02-20

    Матура Empty Re: Матура

    Пишување  MegaBabe Пет Мар 07, 2008 4:52 pm

    sekoja ti cest zarko111

    i stvarno daj Boze daj Boze ustavniot sud da presudi vo nasa polza Arrow
    NIRVANA
    NIRVANA


    Male Број на мислења : 97
    Age : 35
    Град : Ohrid-struga
    Хоби/занимање : Muzika-gitara
    Registration date : 2007-09-15

    Матура Empty Re: Матура

    Пишување  NIRVANA Пет Мар 07, 2008 5:53 pm

    Spored mene ako politikata ne se mesa vo sudstvoto ke imame pozitiven odgovor. Bidejki uslovite so minatata godina se isti. Ni ostanuva samo da se nadevame deka ke uspeeme.
    avatar
    Yo Blow


    Male Број на мислења : 9
    Age : 34
    Град : Gevgelija
    Хоби/занимање : Srednoskolec
    Registration date : 2007-09-19

    Матура Empty ќе полагаме

    Пишување  Yo Blow Пет Мар 14, 2008 4:23 pm

    мислам дека веќе е се решено
    како што тргнала работава по се изгледа ќе полагаме
    професорите одат на семинари за да се обучуваат и веќе ни даваат прашања за учење
    мислам дека ни нема спас
    а толку сакав да ја избегнам мочанава матура

    Sponsored content


    Матура Empty Re: Матура

    Пишување  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Сега е точно Чет Мај 09, 2024 6:25 pm