Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


  STRASNO!

  Dezan_Ku
  Dezan_Ku

  Male Број на мислења : 82
  Age : 31
  Град : Kumanovo
  Хоби/занимање : teretana
  Registration date : 2007-09-16

  default STRASNO!

  Пишување  Dezan_Ku on Саб Окт 06, 2007 11:41 am

  KOJA E SGA TAJ STO VODI PREGOVORI SS MINISTERSTVO? SAMO ZA SKOPJE LI VODI PREGOVORI ILI ZA CELU MAKEDONIJU? AKO ZNAE NEKOJ NEKA KAZE ZS OVOJ E VISE TURLITAVA SVE BIDNALO!!
  avatar
  SINA^^

  Female Број на мислења : 11
  Age : 30
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : zarem e vazno?
  Registration date : 2007-09-29

  default Re: STRASNO!

  Пишување  SINA^^ on Саб Окт 06, 2007 3:43 pm

  toa e inicijativniot odbor na skopje, tie kako da si se posebna drzava nikogo ne izvestuvaat tuku se si pravat na svoja raka
  Dezan_Ku
  Dezan_Ku

  Male Број на мислења : 82
  Age : 31
  Град : Kumanovo
  Хоби/занимање : teretana
  Registration date : 2007-09-16

  default Re: STRASNO!

  Пишување  Dezan_Ku on Саб Окт 06, 2007 6:37 pm

  ma oni su od nekoju politicku partiju i za toj ne treba da dopustite u skopje oni da idev na pregovori
  tetkica
  tetkica

  Female Број на мислења : 69
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : nisto
  Registration date : 2007-10-07

  default Re: STRASNO!

  Пишување  tetkica on Нед Окт 07, 2007 5:24 am

  I nie nisto ne mozeme protiv tie No
  Sekoj den gledam vesti i imase edna sto na pocetokot bese na nasa strana, a sega i ona ne SHITNA lol!
  ne treba da slusame nikoj od tie, oni treba da se zalagaat za nas, a izgleda si imaat nekoja partiska pozadina, pa si gi gledaat samo nivnite interesi! ako se od Skopje, ne znaci deka Skopjani gi poddrzuvaat Neutral
  pozdrav
  /
  /

  Male Број на мислења : 162
  Age : 31
  Град : radovish
  Хоби/занимање : Gitara
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: STRASNO!

  Пишување  / on Нед Окт 07, 2007 5:38 am

  tetkica напиша:I nie nisto ne mozeme protiv tie No
  Sekoj den gledam vesti i imase edna sto na pocetokot bese na nasa strana, a sega i ona ne SHITNA lol!
  ne treba da slusame nikoj od tie, oni treba da se zalagaat za nas, a izgleda si imaat nekoja partiska pozadina, pa si gi gledaat samo nivnite interesi! ako se od Skopje, ne znaci deka Skopjani gi poddrzuvaat Neutral
  pozdrav
  a be treba nie od forumov da si napraime odbor i nie da ideme kaj ministri i sl, a ne nekoj od SUM, MUM....
  avatar
  Srcuska

  Female Број на мислења : 4
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : nesto cool
  Registration date : 2007-09-28

  default Re: STRASNO!

  Пишување  Srcuska on Нед Окт 07, 2007 2:12 pm

  Ova e stvarno strasno.Nitu incijativniot odbor se na nase strana,nitu srednoskolskata unija pa i site drugi po red.Oni mozda se od nekoja partija ili ednostavno od ministerstvo im e veteno mesto na fakultetot na koj sto oni sakaat da odat pa zatoa se protiv nas inaku zasto tie bi sakale da polagaat matura koga od toa se nema korist!Maturata e priznaena samo na drzavnite fakulteti,privatnite ja prifakaat megutoa tamu e najbitno da prilozis pari a maturata i nemora da si ja polozil,srednite privatni skoli nemora da polagaat pa zasto mora i nie.Morame podobro da se organizirame i nesto da napravime za da ja ukinat maturata!
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: STRASNO!

  Пишување  filip_mkd on Нед Окт 07, 2007 2:35 pm

  da ne tresete gluposti baranjate se dostaveni i do vtornik se ceka odgovor a ako ne gi ispolnat ke ima bojkjotiranje na nastavata !!!  ДО

  Градоначалникот на град Скопје
  Господин Трифун Костовски

  Државен секретар за образование и наука
  Господин Перо Стојановски

  Директор на Биро за развој на образованието
  Госпоѓа Весна Хорватиќ  Б А Р А Њ Е
  од Иницијативниот одбор на средни училишта на град Скопје

  Тема:
  Иницијативниот одбор на средните училишта на град Скопје излезе со еден и единствен став за укинување на државната матура во учебната 2007/2008 година. Истиот го поткрепуваме со следниве аргументи:

  1. Со Одлуката на 16 седница на Влада на Република Македонија одржана на ден 22.11.2006 година одлучено е да не се полага државна матура во учебната 2006/2007 и следната година 2007/2008. (Одлуката Ви ја доставуваме во прилог)
  2. Во Конкурсот за запишување на учениците во државните средни училишта во учебната 2004/2005, излезен на 31.03.2004 година, не беше наведено дека учениците на крајот на своето школување треба да полагаат државна матура. Согласно Одлуката на Уставниот суд У.Бр.31/2005-0-1, на учениците не можат да им бидат сменети условите на учење во текот на нивното образование (Копија од Конкурсот и Одлуката на Уставниот суд Ви доставуваме во прилог).
  3. Гимназиите и стручните училишта предвидено е да полагаат иста државна матура иако не учат по иста наставна програма:
  - разлики во програмата помеѓу гимназиските училишта одделно, но и меѓу стручните и гимназиските училишта;
  - различен фонд на часови (пример: македонски јазик гимназиите имаат по четири часа неделно, наспроти стручните училишта кои имаат по три часа неделно)
  - различни учебници со различен обем
  4. Концепцијата за матура и за завршен испит во јавното средно образование во Република Македонија е предложена од Државниот матурски одбор и усвоена со решение на Министерот за образование и наука, бр. 11-6099/2 од 10.10.2005 година, што сметаме дека е многу доцна поради тоа што ние веќе бевме втора година.
  5. Постојат наставни содржини кои не сме ги изучувале за време на овие четири години (пр. делот од Македонски јазик и литература – Говорење и пишување, кои за првпат задолжително го изучува генерацијата 2006/2010 година.
  6. Не постои програма која ќе го сумира најпотребното од сите четири години со што би биле подготвени за државната матура.
  7. Програмата е премногу обемна и учениците не се доволно информирани и подготвени да ја сумираат истата за неколку месеци.
  Не прифаќаме никакво намалување на матурата бидејќи пресекот на знаењата на учениците од стручните и гимназиските училишта е многу мал и безначаен.
  По горенаведените барања очекуваме позитивен одговор на следната средба која е закажана на ден 06.10.2007 што ќе се одржи во просториите на град Скопје во 12 часот.


  Во прилог Ви ги доставуваме следниве документи:
  - Соопштение од 16-тата седница на Влада на РМ одржана на 22.11.2006 година;
  - Одлука на Уставен суд У.Бр.31/2005-0-1, донесена на 15.06.2005 година;
  - Конкурсот за запишување на учениците во државните средни училишта во учебната 2004/2005, излезен на 31.03.2004 година.
  - Концепцијата за матура и за завршен испит во јавното средно образование во Република Македонија  Со почит,
  Скопје
  03.10.2007 година
  Иницијативен одбор на средни
  училишта на град Скопје
  avatar
  Stefanm

  Male Број на мислења : 31
  Age : 31
  Град : Скопје
  Хоби/занимање : Кошарка
  Registration date : 2007-09-26

  default Re: STRASNO!

  Пишување  Stefanm on Нед Окт 07, 2007 3:10 pm

  Пишува бараме позитивен одговор на средбата закажана на 06.10.2007 а тој ден веќе помина. Дај барем кажете што се одлучило на тој состанок?
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: STRASNO!

  Пишување  filip_mkd on Нед Окт 07, 2007 3:21 pm

  alo sredbata bese na 6(sabota) i dostaveni se samo baranjata oficijalno, a odgovor se ceka do vtornik posto taka im kazale i ako nema odgovor do vtornik ke ima bojkot na nastava ili strajkovi. svaas ? SmileSmileSmile
  avatar
  Stefanm

  Male Број на мислења : 31
  Age : 31
  Град : Скопје
  Хоби/занимање : Кошарка
  Registration date : 2007-09-26

  default Re: STRASNO!

  Пишување  Stefanm on Нед Окт 07, 2007 3:24 pm

  Па така кажи Smile А што пишале на форумов дека нашата цел е постигната и нема да има матура кога нема одговор од нив? И има грешка пишува "Се обединете се!". Smile
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: STRASNO!

  Пишување  filip_mkd on Нед Окт 07, 2007 3:32 pm

  pa toa e zaso nekoj brzal ili e nepismen haha
  avatar
  ZJB

  Female Број на мислења : 97
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : ucenik
  Registration date : 2007-09-24

  default Re: STRASNO!

  Пишување  ZJB on Пон Окт 08, 2007 1:34 pm

  nikoj ne e nepismen i ne bral,jasno?a ovde da se informirame a ne navreduvame.i jas go kazav toa sto e vistina..pa izgleda si slabo informiran
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: STRASNO!

  Пишување  filip_mkd on Пон Окт 08, 2007 2:00 pm

  a be ne mrci
  avatar
  matrix15

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : kako-koga
  Registration date : 2007-09-23

  default Re: STRASNO!

  Пишување  matrix15 on Вто Окт 09, 2007 6:19 pm

  ZJB напиша:nikoj ne e nepismen i ne bral,jasno?a ovde da se informirame a ne navreduvame.i jas go kazav toa sto e vistina..pa izgleda si slabo informiran

  Сите посакуваме тоа да е вистина. Ајде ако е така, тогас ZJB кажи ни од каде знаеш за тоа и кога ќе биде потврдено од страна на надлежните
  avatar
  ZJB

  Female Број на мислења : 97
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : ucenik
  Registration date : 2007-09-24

  default Re: STRASNO!

  Пишување  ZJB on Сре Окт 10, 2007 3:02 am

  FILIP_MKD ne se zanesuvaj mng i ne se filmaj i ne misli deka si vo pravo.
  a toa go znam zaso imase na vesti na kanal 5 del od sostanokot pomegu odbor na roditeli i sekretarot na ministerstvo.treba povekje programi da gledate i pocesto.eden advokat mi kaza deka postoi toj zakon i mozeme da go iskoristime.toj mi kaza deka srednoskolcite vekje podnele tuzba na ustaven sud.
  ВОЈВОДАТА
  ВОЈВОДАТА

  Male Број на мислења : 209
  Age : 75
  Град : ТЕТОВО
  Хоби/занимање : РЕВОЛУЦИОНЕР!
  Registration date : 2007-09-13

  default Re: STRASNO!

  Пишување  ВОЈВОДАТА on Сре Окт 10, 2007 3:08 am

  eee poleka sega koga e najpotrebno ce se delime??? aj dosta vise karanje gotovo ostavete za dr pat. pozz
  avatar
  ZJB

  Female Број на мислења : 97
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : ucenik
  Registration date : 2007-09-24

  default Re: STRASNO!

  Пишување  ZJB on Сре Окт 10, 2007 3:13 am

  NE SE KARAM TUKU SAMO ODGOVARAM NA NEKOI REPLIKI I MALKU NAVREDLIVI RECENICI.

  Sponsored content

  default Re: STRASNO!

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Нед Јан 24, 2021 7:47 am