Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


  So se sluci so baranjeto na IO?

  avatar
  ljubica18

  Female Број на мислења : 8
  Age : 31
  Град : Bitola
  Хоби/занимање : surfanje po net
  Registration date : 2007-10-02

  default So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ljubica18 on Вто Окт 09, 2007 11:29 am

  Kolku so citav denes trebase da se dobie odgovor na baranjeto na IO sto bese upateno do gрадоначалникот? So se sluci? Go znae li nekoj odgovorot?
  GrumbaR
  GrumbaR

  Male Број на мислења : 3
  Age : 31
  Град : veles
  Хоби/занимање : Telekomunikaci
  Registration date : 2007-10-09

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  GrumbaR on Вто Окт 09, 2007 11:31 am

  ljubica18 напиша:Kolku so citav denes trebase da se dobie odgovor na baranjeto na IO sto bese upateno do gрадоначалникот? So se sluci? Go znae li nekoj odgovorot?


  Ne Very Happy
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  filip_mkd on Вто Окт 09, 2007 11:35 am

  utre ke imale sredba na koja ke bide daden odgovor na baranjeto (da se nadevame pozitiven) Smile
  avatar
  Crazy

  Број на мислења : 2
  Registration date : 2007-09-13

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  Crazy on Вто Окт 09, 2007 2:37 pm

  A vo kolku saat ke bide sredbata?
  avatar
  ljubica18

  Female Број на мислења : 8
  Age : 31
  Град : Bitola
  Хоби/занимање : surfanje po net
  Registration date : 2007-10-02

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ljubica18 on Вто Окт 09, 2007 2:40 pm

  Aj da se nadevame pozitiven ke bidi oti uste to ni ostana Smile A vo kolku ke bide i pomegu koj ke bide pojma nemam .
  avatar
  ljubica18

  Female Број на мислења : 8
  Age : 31
  Град : Bitola
  Хоби/занимање : surfanje po net
  Registration date : 2007-10-02

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ljubica18 on Вто Окт 09, 2007 2:42 pm

  greska Very Happy znam deka ke bidi pomegu IO ali ne znam dali so ministerot ili so nekoj dr. A i dr me interesira. Dali predstavnici ke ima samo od sk ili i od dr gradovi?
  avatar
  matrix15

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : kako-koga
  Registration date : 2007-09-23

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  matrix15 on Вто Окт 09, 2007 4:51 pm

  ljubica18 напиша:greska Very Happy znam deka ke bidi pomegu IO ali ne znam dali so ministerot ili so nekoj dr. A i dr me interesira. Dali predstavnici ke ima samo od sk ili i od dr gradovi?

  Јас сум член на Иницијативниот одбор. Потврдено ни е дека состанок ќе имаме денес (10.10.2007) во 13:00 часот. На состанокот ќе присуствува и министерот Рушити. Што ќе се договориме веднаш ќе биде кажано на новинарите, па на вестите во 19 или 20 часот телевизиите ќе пренесат на сите. За тие што не гледаат вести, јас ќе напишам на форумот.
  Претставници ќе има само од Скопје, меѓутоа во Иницијативниот одбор има 4 или 5 претставници од Куманово и Тетово, ама тие нема да присуствуваат на состанокот. Како и да е, имаме иста цел, а тоа е УКИНУВАЊЕ НА МАТУРАТА. Затоа претставниците од другите градови ни дадоа овластување да зборуваме од нивно лице и да го пренесеме нивниот став.

  Поздрав до утре, и држете ми среќа
  ВОЈВОДАТА
  ВОЈВОДАТА

  Male Број на мислења : 209
  Age : 75
  Град : ТЕТОВО
  Хоби/занимање : РЕВОЛУЦИОНЕР!
  Registration date : 2007-09-13

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ВОЈВОДАТА on Сре Окт 10, 2007 12:44 am

  VO TETOVO vece se organizira proslava Laughing cheers Razz pa ajde koj moze neka dojde. Pozdrav od Inicijativen Odbor Tetovo se gledame poru4ekva
  Mace
  Mace

  Female Број на мислења : 173
  Age : 31
  Град : Ohrid
  Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  Mace on Сре Окт 10, 2007 3:26 am

  ВОЈВОДАТА напиша:VO TETOVO vece se organizira proslava Laughing cheers Razz pa ajde koj moze neka dojde. Pozdrav od Inicijativen Odbor Tetovo se gledame poru4ekva
  Nemojte da slavite predvreme:)ok?Seuste ne e se zavrseno.
  ВОЈВОДАТА
  ВОЈВОДАТА

  Male Број на мислења : 209
  Age : 75
  Град : ТЕТОВО
  Хоби/занимање : РЕВОЛУЦИОНЕР!
  Registration date : 2007-09-13

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ВОЈВОДАТА on Сре Окт 10, 2007 3:29 am

  e znam de ne se sekiraj sega za sega samo skarata ja raspaljuem a koj ce dojde vreme i mesoto i pienjeto doagjaa:) pozdrav pokaneti ste Very Happy
  avatar
  ljubica18

  Female Број на мислења : 8
  Age : 31
  Град : Bitola
  Хоби/занимање : surfanje po net
  Registration date : 2007-10-02

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ljubica18 on Сре Окт 10, 2007 3:30 am

  Mace напиша:
  ВОЈВОДАТА напиша:VO TETOVO vece se organizira proslava Laughing cheers Razz pa ajde koj moze neka dojde. Pozdrav od Inicijativen Odbor Tetovo se gledame poru4ekva
  Nemojte da slavite predvreme:)ok?Seuste ne e se zavrseno.

  Vo pravo si ova doprva pocnuva. Smile
  Mace
  Mace

  Female Број на мислења : 173
  Age : 31
  Град : Ohrid
  Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  Mace on Сре Окт 10, 2007 3:35 am

  Nemojte planovi predvreme:)Koga pobedata ke ni e sigurna togas ke slavime NASEKADE VO MAKEDONIJA.Da ne planirame pred vreme...zosto sekogas ko ke planiras ne izleguva bas spored planot:)
  ВОЈВОДАТА
  ВОЈВОДАТА

  Male Број на мислења : 209
  Age : 75
  Град : ТЕТОВО
  Хоби/занимање : РЕВОЛУЦИОНЕР!
  Registration date : 2007-09-13

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ВОЈВОДАТА on Сре Окт 10, 2007 3:36 am

  aj da te poslusam Very Happy
  avatar
  ljubica18

  Female Број на мислења : 8
  Age : 31
  Град : Bitola
  Хоби/занимање : surfanje po net
  Registration date : 2007-10-02

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ljubica18 on Сре Окт 10, 2007 3:37 am

  Mace напиша:Nemojte planovi predvreme:)Koga pobedata ke ni e sigurna togas ke slavime NASEKADE VO MAKEDONIJA.Da ne planirame pred vreme...zosto sekogas ko ke planiras ne izleguva bas spored planot:)

  stalno e taka. Planot nikogas ne izlegva. Zato ke si ja cekame nie odlukata koja se nadevam pozitivna ke bidi oti dr nisto ne ni preostana
  eCi
  eCi

  Female Број на мислења : 58
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : muzika/svirki
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  eCi on Сре Окт 10, 2007 8:54 am

  леле ја одамна не сум била на форумов еееј...многу работи сум пропуштила...ама затоа еве ме пак хехе.
  информирана бев за состанокот денеска...ама сеуште не знам што се случило таму... чекаме новости КАЖУВАЈТЕ ШТО СЕ СЛУЧИИИ! confused
  avatar
  Dimamicpp

  Male Број на мислења : 17
  Age : 31
  Град : Prilep
  Хоби/занимање : medicina
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  Dimamicpp on Сре Окт 10, 2007 9:04 am

  ВОЈВОДАТА напиша:VO TETOVO vece se organizira proslava Laughing cheers Razz pa ajde koj moze neka dojde. Pozdrav od Inicijativen Odbor Tetovo se gledame poru4ekva
  [b]
  [b]БРАЈЧА ПИЈАЈТЕ ГАЈЛЕ ВИЕ АКО БИДИ СУПЕР АКО НЕ ЗДРАВЈЕ ТОА...ВАЖНО ВИЕ СУПЕР ЧЕ СИ ПОМИНИТЕ ХАХАХ lol!
  ВОЈВОДАТА
  ВОЈВОДАТА

  Male Број на мислења : 209
  Age : 75
  Град : ТЕТОВО
  Хоби/занимање : РЕВОЛУЦИОНЕР!
  Registration date : 2007-09-13

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ВОЈВОДАТА on Сре Окт 10, 2007 10:51 am

  xaxaxaxaxa nema lsavenje se dodeka ne dojde vistinskoto vreme! pozdrav
  avatar
  ljubica18

  Female Број на мислења : 8
  Age : 31
  Град : Bitola
  Хоби/занимање : surfanje po net
  Registration date : 2007-10-02

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ljubica18 on Сре Окт 10, 2007 12:26 pm

  ВОЈВОДАТА напиша:xaxaxaxaxa nema lsavenje se dodeka ne dojde vistinskoto vreme! pozdrav

  kako so trgnala rabotava kuznaj koga ke slavime
  avatar
  matrix15

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : kako-koga
  Registration date : 2007-09-23

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  matrix15 on Чет Окт 11, 2007 1:27 pm

  Јас како член на Иницијативниот одбор мислам дека сум должен да ви дадам известување што се случуваше на состанокот кај Рушити.
  Ајде да почнам со донекаде добрите вести, односно во краен случај што би се случило доколку не успееме да јаукинеме матурата:
  Ќе се полагаат 2 екстерни предмети, 2 интерни и проектна задача.
  Македонски се исфрлени сите автори кои не се застапени во сите училишта.
  Математика ќе се полага на 2 нивоа т.е. тие што сакаат да се запишат ан факултет каде се изучуваат општествени науки ќе полагаат матура на полесно ниво, а тие што ќе се запишат на технички факултет ќе полагаат потешка математика.
  Во листата на интерни предмети воведени се предметот Бизнис и претприемаштво и Информатика.
  Ова што досега го напишав е најлошиот случај, т.е. ако НЕ успееме да ја укинеме матурата.

  Отстапки од нашето барање НЕМА. Ние ќе продолжиме да се бориме да ја укинеме матурата и веќе на следниот состанок ќе донесеме правно лице со нас.

  Аргументите на министерот беа следните
  1. Ние кога сме се запишале во прва година сме знаеле за државната матура иако таа во закон е влезена на 04.10.2004 (1 месец и 4 дена откако ние сме ја почнале годината). Изгледа министерот мисли дека нас ни се сонило за матурата, па од таму сме знаеле.
  2. Одлуката на Влада донесена на 22.11.2006 е ТЕХНИЧКА ГРЕШКА!!! (каков скандал!!!)
  3. Изјавата на премиерот Груевски е ГОЛЕМА ТЕХНИЧКА ГРЕШКА!!! (огромен скандал!!!)

  Тоа е тоа, после празнициве преговорите ќе продолжат, но доколку и на следниот состанок Министерот цврсто се држи до тој став, тогаш ќе мора да ги прекинеме преговорите и да одиме на Уставен суд (Судски совет).
  Како и да е, сега за сега не превземајте ништо. Да ве потсетам дека секој час што ќе го изгубиме поради штрајк, ќе мора да го надоместиме со работење во сабота и со скратување од зимскиот распуст. Затоа размислете двапати пред да излезете на улица.

  Поздрав до сите
  avatar
  ZJB

  Female Број на мислења : 97
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : ucenik
  Registration date : 2007-09-24

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ZJB on Нед Окт 14, 2007 7:58 am

  kje se prasame za izucuvanje.zoso ne ucime koa profesorite strajkuvaa.
  ama nema potreba da se macime vekje.pravo na ustaven sud i kraj e.nema so da odime da se macime so strajkovi
  tuku treba da izjavime na tv i javno da go povikame gruevski i da kaze toj dali bila tehnicka greska i onie koi se na vlast ne smeat da pravat greski a tehnicki najmalku.
  i da go prasame rusiti ako togas ja vovele maturata zoso duri sea se pravat izmeni vo programite.
  i najvazno zoso toj ne go pocituva zakonot i otstapuvaat od toa za zavrsuvanje spored konkursot?
  i gledajte da najdete advokat koj so dusi raboti za da brani a ne lice da ni pravi a vamu sa vlasta da bide samo onaka formalno so nas.
  tetkica
  tetkica

  Female Број на мислења : 69
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : nisto
  Registration date : 2007-10-07

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  tetkica on Нед Окт 14, 2007 8:07 am

  ZJB напиша:kje se prasame za izucuvanje.zoso ne ucime koa profesorite strajkuvaa.
  ama nema potreba da se macime vekje.pravo na ustaven sud i kraj e.nema so da odime da se macime so strajkovi
  tuku treba da izjavime na tv i javno da go povikame gruevski i da kaze toj dali bila tehnicka greska i onie koi se na vlast ne smeat da pravat greski a tehnicki najmalku.
  i da go prasame rusiti ako togas ja vovele maturata zoso duri sea se pravat izmeni vo programite.
  i najvazno zoso toj ne go pocituva zakonot i otstapuvaat od toa za zavrsuvanje spored konkursot?
  i gledajte da najdete advokat koj so dusi raboti za da brani a ne lice da ni pravi a vamu sa vlasta da bide samo onaka formalno so nas.

  ti stvarno mislis deka ke stigneme do Ustaven? Koj ke ne zastapuva? Prvo, dali site ke bideme ednoglasni (zatoa sto do sega ne se pokazavme kako takvi)? Dodeka se organizirame site srednoskolci, dodeka najdeme advokat (ko sto vikas ti) ke pominat 2 godini, pa taka da sigurno ke polagame matura lol!
  ne me sfakaj pogresno, nemam nisto protiv tebe, samo ne znam kolku e realno i izvodlivo ova sto go zboris...
  pozdrav Very Happy
  avatar
  ljubica18

  Female Број на мислења : 8
  Age : 31
  Град : Bitola
  Хоби/занимање : surfanje po net
  Registration date : 2007-10-02

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  ljubica18 on Нед Окт 14, 2007 2:04 pm

  tetkica напиша:
  ZJB напиша:kje se prasame za izucuvanje.zoso ne ucime koa profesorite strajkuvaa.
  ama nema potreba da se macime vekje.pravo na ustaven sud i kraj e.nema so da odime da se macime so strajkovi
  tuku treba da izjavime na tv i javno da go povikame gruevski i da kaze toj dali bila tehnicka greska i onie koi se na vlast ne smeat da pravat greski a tehnicki najmalku.
  i da go prasame rusiti ako togas ja vovele maturata zoso duri sea se pravat izmeni vo programite.
  i najvazno zoso toj ne go pocituva zakonot i otstapuvaat od toa za zavrsuvanje spored konkursot?
  i gledajte da najdete advokat koj so dusi raboti za da brani a ne lice da ni pravi a vamu sa vlasta da bide samo onaka formalno so nas.

  ti stvarno mislis deka ke stigneme do Ustaven? Koj ke ne zastapuva? Prvo, dali site ke bideme ednoglasni (zatoa sto do sega ne se pokazavme kako takvi)? Dodeka se organizirame site srednoskolci, dodeka najdeme advokat (ko sto vikas ti) ke pominat 2 godini, pa taka da sigurno ke polagame matura lol!
  ne me sfakaj pogresno, nemam nisto protiv tebe, samo ne znam kolku e realno i izvodlivo ova sto go zboris...
  pozdrav Very Happy

  Vo pravo si. A i da najdeme advokat toj treba da se plati nikoj ne raboti bezpari. A i plus site znaeme kakva ni e drzavata a i pravniot sitsem pa dodeka se donese odluka za nasiot slucaj, odnosno vo vremeto koga ke se donese nasata presuda nie sigurno ke bideme veke diplomirani na fax. znam deka e zalno ama vistinito. Takva si e nasata zemja taka da ke se iznacekame dur ni ja stavat nasata tuzba na red a za presudata ehe toa go gledam nekade vo dalecna idnina.
  avatar
  matura_ne_SK

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : ucenik
  Registration date : 2007-10-03

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  matura_ne_SK on Нед Окт 14, 2007 2:15 pm

  pa zatoa utre praime eden strajk i gotovo...!!!
  KatargamA
  KatargamA

  Male Број на мислења : 82
  Age : 31
  Град : Skopje
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  KatargamA on Чет Окт 18, 2007 8:09 am

  Ako odime na shtrjk daj da se organizirame i so roditelite, barem da vidat site deka i nashite doma ne poddrzuvaat... Ima nekoi sluchai kaj shto ne gi poddrzuvaat, ama kolku tolku ako mozeme da gi doneseme rod ke bide super... Ke vidat deka ne sme sami, deka i pozrelite ne poddrzuvaat i povekje kje razmislat dali ke ni vovedat matura ili ne !!!

  toa e moeto mislenje, sepak kako ke se reshite jas sum so vas!!!


  POzz
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  filip_mkd on Чет Окт 18, 2007 4:05 pm

  A be ne e taka toa zasto 90% od roditelite se na rabota i tesko nekoj da dojde so nas na strajk. Zatoa dadov predlog argumentite,dokazite zaedno so pretstavnicite da stignat do site mediumi (jadi burek, cumu) i taka skoro site bi bile na nasa strana za razlika od sega koga golem del mislat deka sme decista na koi ne im se uci pa aj na strajkovi idat.

  Sponsored content

  default Re: So se sluci so baranjeto na IO?

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Јан 20, 2021 12:47 am