Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


  Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  ВОЈВОДАТА
  ВОЈВОДАТА

  Male Број на мислења : 209
  Age : 75
  Град : ТЕТОВО
  Хоби/занимање : РЕВОЛУЦИОНЕР!
  Registration date : 2007-09-13

  default Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  Пишување  ВОЈВОДАТА on Сре Окт 10, 2007 11:26 am

  Posledna vest e deka rushi ne popusta. Jas vece odma svikuvam vonreden sostanok na inicijativniot odbor od Tetovo i pocnuvame so radikalni merki i voveduvanje vo aktivnost strajkot ako do posle praznicite ne se proizleze so nekoja dobra vest za nas! pozdrav se citame i ponatamu. don`t give up Samo napred bez otkazuvanje!!!
  avatar
  simonicka

  Female Број на мислења : 10
  Age : 31
  Град : radovis
  Хоби/занимање : se
  Registration date : 2007-09-20

  default Re: Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  Пишување  simonicka on Сре Окт 10, 2007 11:28 am

  Stvarno so mu e na taj rushiti?
  Slusnav i jas deka ne popusta!!!
  shto ponatamu????
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  Пишување  filip_mkd on Сре Окт 10, 2007 11:28 am

  Pak treba da se organizirame a? Ne im doaga pamet eeeeej ccc od ponedelnik macovno na strajkovi i taka poveketo sme prva smena ke se sobereme kako vtoriot den od strajkot pa ako nesakaat so dobro ke mora so loso Very Happy:)Smile
  avatar
  Srcuska

  Female Број на мислења : 4
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : nesto cool
  Registration date : 2007-09-28

  default Re: Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  Пишување  Srcuska on Сре Окт 10, 2007 11:40 am

  Na toj stvarno ne mu doaga pamet!Luge sega ova stanuva poseriozno od koga i da e!Dajte da se dogovorime sea sto ke pravime i kako ke pravime.Strajkovite mora da prodolazat i toa da bidat masovni so najgolema posetenost a treba i novi pregovori!
  NIRVANA
  NIRVANA

  Male Број на мислења : 97
  Age : 31
  Град : Ohrid-struga
  Хоби/занимање : Muzika-gitara
  Registration date : 2007-09-15

  default Re: Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  Пишување  NIRVANA on Сре Окт 10, 2007 3:15 pm

  Spored mene posle ova mora da se prodolzi so bojkot na nastava. Bidejki nema drugo resenie. Mora da se organizirame.
  avatar
  matura_ne_SK

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : ucenik
  Registration date : 2007-10-03

  default Re: Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  Пишување  matura_ne_SK on Чет Окт 11, 2007 11:37 am

  Od ponedelnik (15.10.2007), ja mislam deka e najpametno da si prodolzime so strajkovi, i da ne ideme u skolo dodeka ne go prifatat naseto baranje sto bese dostaveno do Ministerot za Obrazovanie...
  Pozdrav do site,
  i da se organizirame vo ponedelnik pred Ministerstvo za Obrazovanie... Mad
  avatar
  matrix15

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : kako-koga
  Registration date : 2007-09-23

  default Re: Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  Пишување  matrix15 on Чет Окт 11, 2007 1:28 pm

  Јас како член на Иницијативниот одбор мислам дека сум должен да ви дадам известување што се случуваше на состанокот кај Рушити.
  Ајде да почнам со донекаде добрите вести, односно во краен случај што би се случило доколку не успееме да јаукинеме матурата:
  Ќе се полагаат 2 екстерни предмети, 2 интерни и проектна задача.
  Македонски се исфрлени сите автори кои не се застапени во сите училишта.
  Математика ќе се полага на 2 нивоа т.е. тие што сакаат да се запишат ан факултет каде се изучуваат општествени науки ќе полагаат матура на полесно ниво, а тие што ќе се запишат на технички факултет ќе полагаат потешка математика.
  Во листата на интерни предмети воведени се предметот Бизнис и претприемаштво и Информатика.
  Ова што досега го напишав е најлошиот случај, т.е. ако НЕ успееме да ја укинеме матурата.

  Отстапки од нашето барање НЕМА. Ние ќе продолжиме да се бориме да ја укинеме матурата и веќе на следниот состанок ќе донесеме правно лице со нас.

  Аргументите на министерот беа следните
  1. Ние кога сме се запишале во прва година сме знаеле за државната матура иако таа во закон е влезена на 04.10.2004 (1 месец и 4 дена откако ние сме ја почнале годината). Изгледа министерот мисли дека нас ни се сонило за матурата, па од таму сме знаеле.
  2. Одлуката на Влада донесена на 22.11.2006 е ТЕХНИЧКА ГРЕШКА!!! (каков скандал!!!)
  3. Изјавата на премиерот Груевски е ГОЛЕМА ТЕХНИЧКА ГРЕШКА!!! (огромен скандал!!!)

  Тоа е тоа, после празнициве преговорите ќе продолжат, но доколку и на следниот состанок Министерот цврсто се држи до тој став, тогаш ќе мора да ги прекинеме преговорите и да одиме на Уставен суд (Судски совет).
  Како и да е, сега за сега не превземајте ништо. Да ве потсетам дека секој час што ќе го изгубиме поради штрајк, ќе мора да го надоместиме со работење во сабота и со скратување од зимскиот распуст. Затоа размислете двапати пред да излезете на улица.

  Поздрав до сите

  Sponsored content

  default Re: Ne Mu doagja pamet na Rushi!

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Нед Јан 24, 2021 7:34 am