Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


3 posters

    Државната матура повторно пред Уставен суд

    NIRVANA
    NIRVANA


    Male Број на мислења : 97
    Age : 35
    Град : Ohrid-struga
    Хоби/занимање : Muzika-gitara
    Registration date : 2007-09-15

    Државната матура повторно пред Уставен суд Empty Државната матура повторно пред Уставен суд

    Пишување  NIRVANA Пон Фед 25, 2008 2:36 pm

    Државната матура повторно пред Уставен суд. Матурантите поднесоа иницијатива за испитување на уставноста на овој проект. Главниот аргумент им е дека средното училиште треба да го завршат под условите под кои го започнале. Во конкурсот за нивно запишување во средно училиште не стоело дека ќе полагаат државна матура, испитниот материјал не бил во согласност со тоа што го учеле, канцелариите во училиштата за информирање за државната матура не функционирале, а Владата кон крајот на 2006-тата донела одлука дека и во оваа учебна година нема да се полага државна матура.


    - Ги искористивме демократските права на протести, на бојкот на наставата, но министерството не се свести и затоа го преземавме овој правен чекор, да поднесеме иницијатива пред Уставниот суд на Република Македонија. Уставниот суд на Република Македонија во 2005 година има донесено одлука дека ја повлекува од сила државната матура. Односно, се надеваме дека Уставниот суд повторно ќе ја пресуди истата одлука, односно само ќе ја потврди одлуката - изјави Михаил Младеновски од Иницијативниот одбор за неспроведување на државната матура.


    Матурантите се надеваат дека Уставниот суд ќе ја донесе одлуката до Мај и дека ќе потврди дека тие биле во право. Од судот велат дека не се обврзани со рокови. Во следниве два месеца ќе започнеле со прибирање на документи од Владата, Министерството за образование и Собранието, за утврдување на фактичката состојба. Дотогаш матурантите остануваат во неизвесност дали ќе ја полагаат државната матура и од што да ја подготвуваат.
    MegaBabe
    MegaBabe


    Female Број на мислења : 24
    Age : 35
    Град : kumanovo
    Хоби/занимање : muzika,citanje,net,shopping
    Registration date : 2008-02-20

    Државната матура повторно пред Уставен суд Empty Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

    Пишување  MegaBabe Вто Фед 26, 2008 3:01 pm

    I plus koga ni kazuvaat za toa koi predmeti mozeme da gi polagame?!?!? Na kraj na 4 god Evil or Very Mad e ova go nema nigde!!??!!!
    MegaBabe
    MegaBabe


    Female Број на мислења : 24
    Age : 35
    Град : kumanovo
    Хоби/занимање : muzika,citanje,net,shopping
    Registration date : 2008-02-20

    Државната матура повторно пред Уставен суд Empty Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

    Пишување  MegaBabe Вто Фед 26, 2008 3:02 pm

    Daj Boze ustavniot sud da presudi vo nasa polza sunny
    avatar
    ViRuS4e


    Male Број на мислења : 46
    Age : 34
    Град : BITOLA
    Хоби/занимање : nemam :)
    Registration date : 2007-10-05

    Државната матура повторно пред Уставен суд Empty Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

    Пишување  ViRuS4e Сре Фед 27, 2008 10:24 am

    boo losooo treba da ceakme 2 meseci sea ne znajme so mozi da se sluci... vo neizvesnost 2 meseci pale pale
    MegaBabe
    MegaBabe


    Female Број на мислења : 24
    Age : 35
    Град : kumanovo
    Хоби/занимање : muzika,citanje,net,shopping
    Registration date : 2008-02-20

    Државната матура повторно пред Уставен суд Empty Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

    Пишување  MegaBabe Сре Фед 27, 2008 12:53 pm

    it sucks Crying or Very sad

    Sponsored content


    Државната матура повторно пред Уставен суд Empty Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

    Пишување  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Сега е точно Пет Апр 26, 2024 4:49 pm