Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


  Државната матура повторно пред Уставен суд

  NIRVANA
  NIRVANA

  Male Број на мислења : 97
  Age : 31
  Град : Ohrid-struga
  Хоби/занимање : Muzika-gitara
  Registration date : 2007-09-15

  default Државната матура повторно пред Уставен суд

  Пишување  NIRVANA on Пон Фед 25, 2008 2:36 pm

  Државната матура повторно пред Уставен суд. Матурантите поднесоа иницијатива за испитување на уставноста на овој проект. Главниот аргумент им е дека средното училиште треба да го завршат под условите под кои го започнале. Во конкурсот за нивно запишување во средно училиште не стоело дека ќе полагаат државна матура, испитниот материјал не бил во согласност со тоа што го учеле, канцелариите во училиштата за информирање за државната матура не функционирале, а Владата кон крајот на 2006-тата донела одлука дека и во оваа учебна година нема да се полага државна матура.


  - Ги искористивме демократските права на протести, на бојкот на наставата, но министерството не се свести и затоа го преземавме овој правен чекор, да поднесеме иницијатива пред Уставниот суд на Република Македонија. Уставниот суд на Република Македонија во 2005 година има донесено одлука дека ја повлекува од сила државната матура. Односно, се надеваме дека Уставниот суд повторно ќе ја пресуди истата одлука, односно само ќе ја потврди одлуката - изјави Михаил Младеновски од Иницијативниот одбор за неспроведување на државната матура.


  Матурантите се надеваат дека Уставниот суд ќе ја донесе одлуката до Мај и дека ќе потврди дека тие биле во право. Од судот велат дека не се обврзани со рокови. Во следниве два месеца ќе започнеле со прибирање на документи од Владата, Министерството за образование и Собранието, за утврдување на фактичката состојба. Дотогаш матурантите остануваат во неизвесност дали ќе ја полагаат државната матура и од што да ја подготвуваат.
  MegaBabe
  MegaBabe

  Female Број на мислења : 24
  Age : 31
  Град : kumanovo
  Хоби/занимање : muzika,citanje,net,shopping
  Registration date : 2008-02-20

  default Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

  Пишување  MegaBabe on Вто Фед 26, 2008 3:01 pm

  I plus koga ni kazuvaat za toa koi predmeti mozeme da gi polagame?!?!? Na kraj na 4 god Evil or Very Mad e ova go nema nigde!!??!!!
  MegaBabe
  MegaBabe

  Female Број на мислења : 24
  Age : 31
  Град : kumanovo
  Хоби/занимање : muzika,citanje,net,shopping
  Registration date : 2008-02-20

  default Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

  Пишување  MegaBabe on Вто Фед 26, 2008 3:02 pm

  Daj Boze ustavniot sud da presudi vo nasa polza sunny
  avatar
  ViRuS4e

  Male Број на мислења : 46
  Age : 31
  Град : BITOLA
  Хоби/занимање : nemam :)
  Registration date : 2007-10-05

  default Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

  Пишување  ViRuS4e on Сре Фед 27, 2008 10:24 am

  boo losooo treba da ceakme 2 meseci sea ne znajme so mozi da se sluci... vo neizvesnost 2 meseci pale pale
  MegaBabe
  MegaBabe

  Female Број на мислења : 24
  Age : 31
  Град : kumanovo
  Хоби/занимање : muzika,citanje,net,shopping
  Registration date : 2008-02-20

  default Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

  Пишување  MegaBabe on Сре Фед 27, 2008 12:53 pm

  it sucks Crying or Very sad

  Sponsored content

  default Re: Државната матура повторно пред Уставен суд

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Нед Јан 24, 2021 8:09 am