Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


+28
bobi_pasa
Dezan_Ku
dark_baby
krstic
Djole
kedio
Gligorie
NIRVANA
VIVA LA REVOLUTION!
Mr.Mec
mak_25
ZJB
Dj_Madness
PlayBoy
Mosa_ZAKON
White Wizzard
alexandar
Mace
south park
Goran89
red hot chilli peppers
The Macedon
Medikus
WindOfChange
bobi_pasa_oh
SlaughteredKid
Nenormalna
Extremex
32 posters

    Дали се согласувате со овие барања??

    avatar
    Extremex


    Број на мислења : 1
    Registration date : 2007-09-14

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Extremex Пет Сеп 28, 2007 11:03 am

    Треба да сме оптимисти но реални, можноста за да ја укинат државната матура за оваа година се мали (постои можност да ја прогласат за неуспешна). Значи во понеделник несмееме да се вратиме со празни раце.

    Барања до министерот!

    Почитуван господине Сулејман Рушити, ние матурантите од цела Република Македонија во поглед на државната матура имаме некои сериозни забелешки од наша страна.

    Нашите барања се:

    - Факултетите јавно, преку медиумите да се изјаснат дали прифаќаат државната матура да биде воедно и приемен испит.
    - Кои наставни предмети ни се значајни за струката
    - Ако на еден факултет се пријават повеќе кандидати од бараните во конкурс, како ќе се изврши приемот, кои ќе бидат критериумите:
    o Резултати од државна матура
    o Успех од I до IV година
    o Дали ќе се организира тестирање ( а тоа ќе се коси со целите на државната матура)
    - Бараме учениците кои нема да ја положат државната матура во јуни, повторно да им се овозможи да полагаат во августовската испитна сесија
    - Да се намалат испитните предмети т.е. да полагаме еден задолжителен предмет кој ќе се оценува екстерно (македонски јазик и литература, англиски јазик или математика) и еден изборен предмет (предмет кој ќе биде поврзан со понатамошното високо образование на ученикот) кој ќе се оценува интерно + проектна задача.
    - Да се намали материјалот што ќе се полага на матурскиот испит
    - Во најкус можен рок да се изработат поконкретни прирачници за наставните предмети што можеме да ги полагаме и истите бесплатно да се доделат на учениците или да се изработат во електронска форма и да бидат поставени на интернет.
    - Бараме успехот од I до IV година да има удел при запишувањето на факултетите со 50 %
    - Резултатите од испитите да ни бидат доставени во најкус можен рок (најмногу 7 дена од тестирањето).

    За сите овие барања или некои други евентуални забелешки од други ученици бараме одговор пред полагањето на пробниот матурски испит што ќе се спроведе во ноември.
    Исто така ви напоменуваме дека доколку не ни бидат исполнети барањата во целост ние учениците од целата држава ќе започнеме со масовни протести и нема да ги прекинеме се додека не ни бидат исполнети барањата.
    Веруваме дека ќе најдете разбирање и ќе ни излезете во пресрет на барањата на учениците.
    Ви благодариме за разбирањето.

    ЗАШТО ПОЛАГАМЕ ДРЖАВНА МАТУРА ПО ЕВРОПСКИ СТАНДАРДИ КОГА НИЕ НЕ СЛЕДИМЕ НАСТАВА СПОРЕД ТИЕ ЕВРОПСКИ СТАНДАРДИ???


    Со почит,
    Матурантите од цела Македонија
    Nenormalna
    Nenormalna


    Female Број на мислења : 76
    Age : 34
    Град : bitola
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-27

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Nenormalna Пет Сеп 28, 2007 11:20 am

    vo red e seto ova no, zosto da ni se mali sansite za ukinuvanje na drzavnata matura???sansite po moe se 50-50 ama vo nikoj slucaj neama da ja polagame maturata so 5 predmeti.Jas licno ne se soglasuvam so ova baranje(delumno)oti i tie samite nemaat konkretni informacii za maturata a kamo li nas da ni kazat luge:
    duri cekame razni odgovori vremeto ne gazi, edno i ednistveno da se otkazi maturata za nekoi od narednite generacii jasno bese minatata godina kazano deka nasata generacija nema da polaga matura(ama ne site razbraa )znaci
    1. DA NE SE POLAGA DRZAVNA MATURA
    I
    2.DOKOLKU NEMA NIKAKVI SANSI DA SE ODLOZI DA SE POLAGAAT 2 PREDMETI I kraj na prikaznata
    SlaughteredKid
    SlaughteredKid


    Female Број на мислења : 27
    Age : 34
    Град : Struga
    Хоби/занимање : burning
    Registration date : 2007-09-24

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  SlaughteredKid Пет Сеп 28, 2007 11:24 am

    Se cini sosem vo red! Dokolku se prifateni ovie baranja, sigurna sum deka ke bide bezbolno za barem 70% od maturantite.

    _____________

    Izlezi od kafezot svoj, ti stradna duso
    I ne gledaj bledo vo denot
    Sega e vreme da istapis napred
    Povisi go glasot svoj!
    avatar
    bobi_pasa_oh


    Male Број на мислења : 44
    Age : 34
    Град : ohrid
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-28

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  bobi_pasa_oh Пет Сеп 28, 2007 11:48 am

    epa i vo oh na dogovorot se resivme na istoto zato pocekajte da vidime dali ke dobieme odgovor do ovoj datum.
    avatar
    WindOfChange


    Број на мислења : 28
    Registration date : 2007-09-13

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  WindOfChange Пет Сеп 28, 2007 11:54 am

    Nenormalna напиша:vo red e seto ova no, zosto da ni se mali sansite za ukinuvanje na drzavnata matura???sansite po moe se 50-50 ama vo nikoj slucaj neama da ja polagame maturata so 5 predmeti.Jas licno ne se soglasuvam so ova baranje(delumno)oti i tie samite nemaat konkretni informacii za maturata a kamo li nas da ni kazat luge:
    duri cekame razni odgovori vremeto ne gazi, edno i ednistveno da se otkazi maturata za nekoi od narednite generacii jasno bese minatata godina kazano deka nasata generacija nema da polaga matura(ama ne site razbraa )znaci
    1. DA NE SE POLAGA DRZAVNA MATURA
    I
    2.DOKOLKU NEMA NIKAKVI SANSI DA SE ODLOZI DA SE POLAGAAT 2 PREDMETI I kraj na prikaznata

    I agree
    Medikus
    Medikus


    Male Број на мислења : 72
    Age : 35
    Град : Veles
    Хоби/занимање : .......
    Registration date : 2007-09-22

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Medikus Пет Сеп 28, 2007 12:05 pm

    Нашето барање е само едно. Да нема државна матура оваа година, затоа што не сме спремни ние, а министерството уште помалку.
    The Macedon
    The Macedon


    Male Број на мислења : 42
    Age : 35
    Град : Tetovo
    Registration date : 2007-09-13

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  The Macedon Пет Сеп 28, 2007 12:07 pm

    WindOfChange напиша:
    Nenormalna напиша:vo red e seto ova no, zosto da ni se mali sansite za ukinuvanje na drzavnata matura???sansite po moe se 50-50 ama vo nikoj slucaj neama da ja polagame maturata so 5 predmeti.Jas licno ne se soglasuvam so ova baranje(delumno)oti i tie samite nemaat konkretni informacii za maturata a kamo li nas da ni kazat luge:
    duri cekame razni odgovori vremeto ne gazi, edno i ednistveno da se otkazi maturata za nekoi od narednite generacii jasno bese minatata godina kazano deka nasata generacija nema da polaga matura(ama ne site razbraa )znaci
    1. DA NE SE POLAGA DRZAVNA MATURA
    I
    2.DOKOLKU NEMA NIKAKVI SANSI DA SE ODLOZI DA SE POLAGAAT 2 PREDMETI I kraj na prikaznata

    I agree

    Yeap
    avatar
    bobi_pasa_oh


    Male Број на мислења : 44
    Age : 34
    Град : ohrid
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-28

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  bobi_pasa_oh Пет Сеп 28, 2007 12:12 pm

    epa vo ohrid se resi ili da ne se polaga matura ili da se odi na strajk poubo amin.zato cekajte do cetvrtok pa da napadneme posle zaedno
    avatar
    red hot chilli peppers


    Male Број на мислења : 19
    Age : 34
    Град : struga
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-25

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  red hot chilli peppers Пет Сеп 28, 2007 12:27 pm

    da treba da se ceka cetvortok pa da vidime posle dali ke ni velat deka strajkovame samo da gubime na casovi !!!
    Nenormalna
    Nenormalna


    Female Број на мислења : 76
    Age : 34
    Град : bitola
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-27

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Nenormalna Пет Сеп 28, 2007 12:53 pm

    red hot chilli peppers напиша:da treba da se ceka cetvortok pa da vidime posle dali ke ni velat deka strajkovame samo da gubime na casovi !!!
    i moe licno mislenje ed eka treba da se ceka....ama ne mozite od tutu taka da mu otkazime na site so veke go organiziraat strajkot.Dali se razbirame ?znaci ovde ne zastapuvame licni interesi tuku interesite na mnozinstvo srednoskolci....a poradi toa sto veke poveketo se izvesteni deka kje ima strajk ne e fer od nasa strana da se odlozuva i zatoa kje odime pa sto bide neka bide
    avatar
    Goran89


    Male Број на мислења : 64
    Age : 34
    Град : Veles
    Registration date : 2007-09-22

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Goran89 Пет Сеп 28, 2007 12:56 pm

    Веќе неколку градови се обратија за на први да добијат превоз од општините. Возот за ск ќе биде бесплатен во пон. Што ќе биде ако откажеме? Дали и за наредне пат ќе ни дадат бесплатно. Со судни маки го добивме ова за во пон. а за во четврток нема ни да сакаат да слушнат за превоз. Затоа одиме во скопје.
    avatar
    bobi_pasa_oh


    Male Број на мислења : 44
    Age : 34
    Град : ohrid
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-28

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  bobi_pasa_oh Пет Сеп 28, 2007 12:57 pm

    lugje dali ste svesni deka nema da postignete nisto ako ne dobiete stav na vlada pa posle da recime izleguvame
    Nenormalna
    Nenormalna


    Female Број на мислења : 76
    Age : 34
    Град : bitola
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-27

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Nenormalna Пет Сеп 28, 2007 1:03 pm

    samo ne znam kako da ti kazime deka veke se e organizirano i toa deka ODIME NE SE DVOUMIME POJKE O D I M E!!!
    avatar
    bobi_pasa_oh


    Male Број на мислења : 44
    Age : 34
    Град : ohrid
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-28

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  bobi_pasa_oh Пет Сеп 28, 2007 1:06 pm

    ke vidite deka nema da e kako sto ocekuvate
    avatar
    south park


    Female Број на мислења : 7
    Age : 34
    Град : struga
    Хоби/занимање : ucenik
    Registration date : 2007-09-25

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty nekoi dopolnuvanja na ovie baranja-struga

    Пишување  south park Пет Сеп 28, 2007 1:08 pm

    prviot krug e logicno da e porano od juni poradi mnogute ucenici koi sakaat da se zapisat na fakulteti nadvor od drzavava. Uste edno baranje e namaluvanje na bodovniot prag kako olesnitelna okolnost kako i
    nezavisno polaganje na predmetite. (vo slucaj da se padne na eden predmet vo vtoriot krug da se polaga samo toj predmet)
    Mace
    Mace


    Female Број на мислења : 173
    Age : 34
    Град : Ohrid
    Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
    Registration date : 2007-09-21

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Mace Пет Сеп 28, 2007 1:09 pm

    Јас сметам дека ние досега требаше да имаме штрајкови низ цела Македонија.Па ако е пратено барањето.Ние можевме во меѓувреме да имаме сеуште штрајк.Поточно можевте да наложите:Ако не прифатите укинување на матурата ....ШТРАЈКОТ ПРОДОЛЖУВА.А вака...сигурно ќе се одлучат да полагаме два предмети ама ајде кажете ми и тие два предмети од каде ќе ги учиме?Макар да биде и еден предмет знаеме дека пак е тешко да се снајдиме со материјал а особено македонски.Затоа јас не сум кон ставот да се олесни матурата,туку ДА НЕ СЕ ПОЛАГА ВООПШТО,затоа што колку предмети да се полагаат исто ти се фаќа ако немаш учебник и материјал од каде да научиш.Ме разбирате???
    Nenormalna
    Nenormalna


    Female Број на мислења : 76
    Age : 34
    Град : bitola
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-27

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Nenormalna Пет Сеп 28, 2007 1:12 pm

    Mace напиша:Јас сметам дека ние досега требаше да имаме штрајкови низ цела Македонија.Па ако е пратено барањето.Ние можевме во меѓувреме да имаме сеуште штрајк.Поточно можевте да наложите:Ако не прифатите укинување на матурата ....ШТРАЈКОТ ПРОДОЛЖУВА.А вака...сигурно ќе се одлучат да полагаме два предмети ама ајде кажете ми и тие два предмети од каде ќе ги учиме?Макар да биде и еден предмет знаеме дека пак е тешко да се снајдиме со материјал а особено македонски.Затоа јас не сум кон ставот да се олесни матурата,туку ДА НЕ СЕ ПОЛАГА ВООПШТО,затоа што колку предмети да се полагаат исто ти се фаќа ако немаш учебник и материјал од каде да научиш.Ме разбирате???
    se slozuvam vo potpolnost cheers bravo za pametniot ohrigjanec Very Happy majtap
    Mace
    Mace


    Female Број на мислења : 173
    Age : 34
    Град : Ohrid
    Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
    Registration date : 2007-09-21

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Mace Пет Сеп 28, 2007 1:15 pm

    Nenormalna напиша:
    Mace напиша:Јас сметам дека ние досега требаше да имаме штрајкови низ цела Македонија.Па ако е пратено барањето.Ние можевме во меѓувреме да имаме сеуште штрајк.Поточно можевте да наложите:Ако не прифатите укинување на матурата ....ШТРАЈКОТ ПРОДОЛЖУВА.А вака...сигурно ќе се одлучат да полагаме два предмети ама ајде кажете ми и тие два предмети од каде ќе ги учиме?Макар да биде и еден предмет знаеме дека пак е тешко да се снајдиме со материјал а особено македонски.Затоа јас не сум кон ставот да се олесни матурата,туку ДА НЕ СЕ ПОЛАГА ВООПШТО,затоа што колку предмети да се полагаат исто ти се фаќа ако немаш учебник и материјал од каде да научиш.Ме разбирате???
    se slozuvam vo potpolnost cheers bravo za pametniot ohrigjanec Very Happy majtap
    Па нели не е така?Се разбира дека сум во правоSmile
    avatar
    Goran89


    Male Број на мислења : 64
    Age : 34
    Град : Veles
    Registration date : 2007-09-22

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Goran89 Пет Сеп 28, 2007 1:23 pm

    Во Европа нема да влеземе ако ја воведеме матурата. Во европа ќе влеземе кога ќе имаме стабилно образование, држава и ред други работи. Матура треба да се полага ама НЕ од оваа година. Никој, апсолутно никој од матурантите и од професорите не е подготвен. Во европа нема да влеземе ако резултатите од матурата излезат разочарувачки, а такви и ќе испаднат оти не сме подготвени.
    И во европа можеме да влеземе само ако сме обединети сите. Инаку уште долго ќе ја сонуваме
    Mace
    Mace


    Female Број на мислења : 173
    Age : 34
    Град : Ohrid
    Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
    Registration date : 2007-09-21

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Mace Пет Сеп 28, 2007 1:25 pm

    Goran89 напиша:Во Европа нема да влеземе ако ја воведеме матурата. Во европа ќе влеземе кога ќе имаме стабилно образование, држава и ред други работи. Матура треба да се полага ама НЕ од оваа година. Никој, апсолутно никој од матурантите и од професорите не е подготвен. Во европа нема да влеземе ако резултатите од матурата излезат разочарувачки, а такви и ќе испаднат оти не сме подготвени.
    И во европа можеме да влеземе само ако сме обединети сите. Инаку уште долго ќе ја сонуваме
    Потполно се согласувам.А освен сето тоа...како да зависи од матурата дали ќе влеземе во Европа.А што да кажеме за проблемите што се случуваат во Парламентот...тие тепачките и слично...Зар така ќе влезиме во Европа???А ќе зборуваат за државна матура кога не знаат меѓусебно да се почитуваат.
    avatar
    alexandar


    Male Број на мислења : 28
    Age : 34
    Град : skopje
    Хоби/занимање : ucenje i citanje knigi
    Registration date : 2007-09-20

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  alexandar Пет Сеп 28, 2007 1:33 pm

    hey luge sea moze ke zabegam od temata i stvarno odnapred se izvinuvam ali gleam nesto zborite za evropa
    koa ke vidite nie sme u evropa a toa sto ne ne primaat u evropska unija e druga rabota i u pravo ste ova so obrazovanievo e samo edna alka od sindzirot koj treba da se spoi za da vlezeme
    ali daj ne me zezajte koa ke vidat sto se desava u sobranie kako sakate da vlezeme -so toa samo im davame doznaenje deka sme selska nacija
    taka da na nas e mislam redot da ja opravime drzavava -na mladinata hehe:)
    Mace
    Mace


    Female Број на мислења : 173
    Age : 34
    Град : Ohrid
    Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
    Registration date : 2007-09-21

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Mace Пет Сеп 28, 2007 1:35 pm

    alexandar напиша:hey luge sea moze ke zabegam od temata i stvarno odnapred se izvinuvam ali gleam nesto zborite za evropa
    koa ke vidite nie sme u evropa a toa sto ne ne primaat u evropska unija e druga rabota i u pravo ste ova so obrazovanievo e samo edna alka od sindzirot koj treba da se spoi za da vlezeme
    ali daj ne me zezajte koa ke vidat sto se desava u sobranie kako sakate da vlezeme -so toa samo im davame doznaenje deka sme selska nacija
    taka da na nas e mislam redot da ja opravime drzavava -na mladinata hehe:)
    Па за да ја оправиме државава...ќе им го дотераме умот на сите.Затоа СЕ КРЕВАМЕ НА ШТРАЈК (ама ќе почекаме до 4.10)то е...што да правиме друго чаре нема/SmileSmileSmileSmileSmileSmile
    avatar
    bobi_pasa_oh


    Male Број на мислења : 44
    Age : 34
    Град : ohrid
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-28

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  bobi_pasa_oh Пет Сеп 28, 2007 1:39 pm

    abe oh neso mn si pameten aj kazi mi ime ziti se bez navreda
    Mace
    Mace


    Female Број на мислења : 173
    Age : 34
    Град : Ohrid
    Хоби/занимање : kosarka/srednoskolka
    Registration date : 2007-09-21

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Mace Пет Сеп 28, 2007 1:40 pm

    bobi_pasa_oh напиша:abe oh neso mn si pameten aj kazi mi ime ziti se bez navreda
    Мене ми зборуваш?Smile
    avatar
    bobi_pasa_oh


    Male Број на мислења : 44
    Age : 34
    Град : ohrid
    Хоби/занимање : sport
    Registration date : 2007-09-28

    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  bobi_pasa_oh Пет Сеп 28, 2007 1:42 pm

    aha Very Happy

    Sponsored content


    Дали се согласувате со овие барања?? Empty Re: Дали се согласувате со овие барања??

    Пишување  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Сега е точно Пон Мај 20, 2024 7:37 am