Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.


  [b]STO PONATAKA? [/b]

  avatar
  MistaMafiosi

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : yep
  Registration date : 2007-09-17

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  MistaMafiosi on Вто Ное 06, 2007 9:01 am

  e jbg.. kasno procitav.imavme nastava i se zapoznavme so novite klasni rakovoditeli! :/

  Razbrav deka jbt nebile denes.. i razbrav deka utre kje ima nesto kako u 12 saat pred ministerstvo? dali e toa tocno...
  avatar
  Helloboy

  Male Број на мислења : 51
  Age : 32
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : Igranje
  Registration date : 2007-09-24

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Helloboy on Вто Ное 06, 2007 9:06 am

  MistaMafiosi напиша:e jbg.. kasno procitav.imavme nastava i se zapoznavme so novite klasni rakovoditeli! :/

  Razbrav deka jbt nebile denes.. i razbrav deka utre kje ima nesto kako u 12 saat pred ministerstvo? dali e toa tocno...
  da
  tetkica
  tetkica

  Female Број на мислења : 69
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : nisto
  Registration date : 2007-10-07

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  tetkica on Вто Ное 06, 2007 9:09 am

  Helloboy напиша:
  MistaMafiosi напиша:e jbg.. kasno procitav.imavme nastava i se zapoznavme so novite klasni rakovoditeli! :/

  Razbrav deka jbt nebile denes.. i razbrav deka utre kje ima nesto kako u 12 saat pred ministerstvo? dali e toa tocno...
  da

  od kaj ova? i koi skoli znaat?
  avatar
  MistaMafiosi

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : yep
  Registration date : 2007-09-17

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  MistaMafiosi on Вто Ное 06, 2007 9:21 am

  toa e mnogu glupo... samo jbt se dogovaraat megju sebe i sto? Drugive skoli nikoj se nema dogovoreno i oni kje idat 2ca pred ministerstvo?!
  avatar
  Helloboy

  Male Број на мислења : 51
  Age : 32
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : Igranje
  Registration date : 2007-09-24

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Helloboy on Вто Ное 06, 2007 9:44 am

  Jas samo taka slusnav deka utre ke se ide pred ministerstvo a za toa samo jbt deka ke ide neznam.Jas samo kazav sto se zborese denes u skolo.
  tetkica
  tetkica

  Female Број на мислења : 69
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : nisto
  Registration date : 2007-10-07

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  tetkica on Вто Ное 06, 2007 9:48 am

  epa aj ako e stvarno taka da se dogovorime i drugite skoli...samo Jbt pred ministerstvo nisto ne praat....treba da bideme zaedno vo ova, neli?
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  filip_mkd on Вто Ное 06, 2007 3:10 pm

  A kade se KOCO, BORIS, KORCAGIN, PTT, ETUC, ASUC, UGOSTITELSKO, MEDICINA, FISKULTURNO ..... ???scratch
  Soff
  Soff

  Female Број на мислења : 9
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : ***
  Registration date : 2007-11-06

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Soff on Вто Ное 06, 2007 4:36 pm

  ja sum od koco i procitav sto planirate, pa dogovarame za utre.
  avatar
  MistaMafiosi

  Male Број на мислења : 13
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : yep
  Registration date : 2007-09-17

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  MistaMafiosi on Сре Ное 07, 2007 7:01 am

  hmm denes u karev nikoj neznaese.. nie momentalno se stremime da si gi povratime starite klasni.. a posto oni bile Ponizeni.. nekjele ni da se vratat..

  t.e. nekoj beshe denes pred ministerstvo i strajkuvase voopsto?
  avatar
  Helloboy

  Male Број на мислења : 51
  Age : 32
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : Igranje
  Registration date : 2007-09-24

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Helloboy on Сре Ное 07, 2007 11:16 am

  MistaMafiosi напиша:

  t.e. nekoj beshe denes pred ministerstvo i strajkuvase voopsto?
  Da sam JBt beshe
  Soff
  Soff

  Female Број на мислења : 9
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : ***
  Registration date : 2007-11-06

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Soff on Сре Ное 07, 2007 11:46 am

  a koja smena ste vie?
  DjToXiC
  DjToXiC

  Male Број на мислења : 27
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : Skolo
  Registration date : 2007-09-20

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  DjToXiC on Сре Ное 07, 2007 3:27 pm

  Vo gorgi deneska ni stavija po 21 neopravdan na cela generacija i ne obvinija deka nie stalno sme pocnuvale so strajkovite..taka da ne veruvam deka nekoj od nase skolo pak ke izleze.pozdrav
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  filip_mkd on Сре Ное 07, 2007 3:52 pm

  bounce
  avatar
  Helloboy

  Male Број на мислења : 51
  Age : 32
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : Igranje
  Registration date : 2007-09-24

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Helloboy on Чет Ное 08, 2007 11:01 am

  СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ ТЕСТИРАЊЕ НА ЗНАЕЊАТА

  Пробна матура ќе полагаат 15.000 ученици

  На 5 и 6 декември,кога ќе се одржи тестирање, ќе се полагаат два предмета, а на редовната матура,накрај од учебната година, ќе има четири и проектна задача

  [Средношколците сфатија дека пробната матура е во нивна корист, велат во Министерството за образование]

  Пробната државна матура ќе се одржи на 5 и на 6 декември во средните училишта, соопштија од Министерството за образование и наука. На пилот-тестирањето матурантите ќе полагаат само два предмета, односно мајчин јазик и математика или странски јазик. Но, Министерството останува на ставот дека на официјалниот државен испит ќе се полагаат четири предмети и проектна задача.

  Според податоците на Министерството, околу 15.000 матуранти од вкупно 20.000 се пријавиле да ја полагаат пробната матура.

  - Тоа е многу голем интерес. Средношколците сфатија дека пробната матура е во нивна корист. Идејата е да видат како се одвива полагањето и самите да се уверат дека нема да има прашања надвор од материјалот. По пилот-матурата, претставници на матурантите ќе се сретнат со министерот Сулејман Рушити за да му објаснат дали се задоволни ( бреј какви измислици)- изјави вчера портпаролката на Министерството за образование, Дрита Мамути.

  Иако привремено се откажаа од протестите, малкумина матуранти од скопската гимназија „Јосип Броз-Тито“ вчера протестираа пред зградата на Министерството. Тие рекоа дека дошле да го потсетат министерот за неговото ветување оти ќе се сретне со нив за да продолжат со преговорите. По мирниот краткотраен протест, средношколците заминаа на настава.

  Матурантите-Албанци од гимназиите деновиве побарале Министерството за образование да ја смени испитната програма по историја и во неа да вметне повеќе лекции од албанската историја. Наставните програми за овие средношколци беа изменети лани, кога наставата по овој предмет повеќе се концентрираше на албанската историја. Но, програмата за државната матура беше донесена еден месец пред промените во наставниот материјал, така што новите лекции не се предвидени во испитните прашања. Албанците од гимназиите во прва и втора година учеле според стара, а во трета година според новата програма.

  Од Министерството за образование велат дека ќе го разгледаат ова барање.

  - Подготвени сме во најкраток можен рок во испитната програма по историја да ги внесеме и новите содржини од материјалот за трета година гимназиско образование. Но, мора да напоменеме дека тие ќе бидат непознати за учениците од средните стручни училишта, што е некоректно - рече Мамути.

  За пропустот таа го обвини претходниот министер за образование, Азиз Положани, кој прво ја донесол испитната програма, а потоа направил промени во наставниот материјал.

  Дел од просветарите се' уште без плата

  Просветни работници се' уште не ја зеле септемвриската плата, иако сите општини и министерствата за образование и за финансии тврдат дека навреме ги завршиле своите обврски. Заостанатите плати требаше да бидат префрлени вчера и најдоцна до денеска. Надлежните од финансии тврдат дека платите ги префрлаат веднаш штом ќе ги добијат налозите од училиштата.

  - Најголемиот број просветни работници добија плата, но некои училишта се' уште не добиле бидејќи од различни причини доцнат со доставувањето на налозите - велат од Министерството за финансии.

  ИЗВОР http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A1B6AD6218385841AA53BAA862715FE8
  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
  tetkica
  tetkica

  Female Број на мислења : 69
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : nisto
  Registration date : 2007-10-07

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  tetkica on Чет Ное 08, 2007 11:11 am

  Средношколците сфатија дека пробната матура е во нивна корист, велат во Министерството за образование

  ova najmnogu me revoltira! nikoj nisto ne sfatil i ne se pomiril, ama pocnaa da ni stavaat ukori, opomeni pred isteruvanje, namaleno povedenie itn,itn....sto treba da pravime?
  uste sme so stav deka NE sakame matura, ama ne smeeme da mrdneme od skolo!!! scratch
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  filip_mkd on Чет Ное 08, 2007 11:57 am

  A be da im e*** majkata u sred p**** prevarantska. Posledna sansa ustaven sud... (zborev so eden od IO i mi rece ' stapiv vo konrakt preku prijateli so edna od ustaven sud pa ako ona rece deka bi se ukinala 99,99% i ke ja ukinat na ustaven ' trebal da se sretne so nea nabrzo, pa kakov ke bide ishodot ke pisam)
  /
  /

  Male Број на мислења : 162
  Age : 31
  Град : radovish
  Хоби/занимање : Gitara
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  / on Пет Ное 09, 2007 4:13 am

  Ja da im e*am majkata na site od georgi dimitrov sto ne iskacaa na protesti koga celo skolo iskacase !!!!!!!
  Site dobivme po 21 neopravdan, a od 24 se brka !!!!

  jas sum na taaa lista so 27 samo zaradi PICKICI kako na primer 2-kata !!!
  Soff
  Soff

  Female Број на мислења : 9
  Age : 31
  Град : Skopje
  Хоби/занимање : ***
  Registration date : 2007-11-06

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Soff on Пет Ное 09, 2007 4:23 am

  Decki a vi spomnaa nesto za brkanjeto ili?
  /
  /

  Male Број на мислења : 162
  Age : 31
  Град : radovish
  Хоби/занимање : Gitara
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  / on Пет Ное 09, 2007 4:27 am

  Soff напиша:Decki a vi spomnaa nesto za brkanjeto ili?
  jas nemam slusnato nisto, ama si dobiv pismo i vika deka iam 27 neopravdani i deka ke mi se izrecat kazni soodvetno so Zakonot na R.M., sto znaci deka ke me brkaat poso od 24 se brka
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  filip_mkd on Пет Ное 09, 2007 10:13 am

  Ako brkaat ke ja brkaat cela generacija (osven 2kata Smile ) a ako ja brkaat cela generacija profesorite nema da zimaat plata taka da ne se isplati
  avatar
  *sandra*

  Female Број на мислења : 42
  Age : 31
  Град : delcevo
  Хоби/занимање : ucenik
  Registration date : 2007-09-25

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  *sandra* on Пет Ное 09, 2007 10:37 am

  na nas ne ni bese kazano deka za probna matura mozes a i nemoras da se prijavis ednostavno ni bea podeleni listovi koi moravme da gi popolnime.i sega ispaga golem interes a? Mad
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  filip_mkd on Пет Ное 09, 2007 11:03 am

  E pa vas ve zaebale od skolo kaj nas ni naglasija koj saka i deka ne e moralno
  /
  /

  Male Број на мислења : 162
  Age : 31
  Град : radovish
  Хоби/занимање : Gitara
  Registration date : 2007-09-21

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  / on Саб Ное 10, 2007 5:06 pm

  filip_mkd напиша:Ako brkaat ke ja brkaat cela generacija (osven 2kata Smile ) a ako ja brkaat cela generacija profesorite nema da zimaat plata taka da ne se isplati
  a be da ama sea ke nema da smeeme da kidneme ili da zakasnime na nieden cas !!!!
  najgolemi MUVLI se toa 2-kata


  P.S. filip_mkd koj klas si?!!?
  pisi MP ako ne sakas da te znaat site Very Happy:D
  avatar
  filip_mkd

  Male Број на мислења : 87
  Age : 31
  Град : skopje
  Хоби/занимање : setanje
  Registration date : 2007-09-19

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  filip_mkd on Саб Ное 10, 2007 6:00 pm

  1
  avatar
  Hristina

  Female Број на мислења : 14
  Age : 30
  Град : Radovis
  Хоби/занимање : ucenicka
  Registration date : 2007-09-30

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Hristina on Нед Ное 11, 2007 4:31 pm

  Eeeee abe Filip neli trebase da kazes odgovor za nekoj drugar od IO so trebase da se sretne so nekoja prijatelka od ustaven.Pa aj neka ja zabrzat rabotata ako stvarno nesto pravat ako ne neka kazat nie site da prevzememe nesto.
  Mad

  Sponsored content

  default Re: [b]STO PONATAKA? [/b]

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Нед Јан 24, 2021 9:16 am